नेपालमा विदेशी पैसाको खोलो

दीर्घराज प्रसाई 

नेपाल सबै नेपालीको साझा राष्ट्र हो तर संविधान बनाउने नाममा एनेकपा (माओवादी), नेपाली कांग्रेस, नेकपा (एमाले तथा अन्य दलका नेताहरुले आप्mनो बपौती ठानेर नेपालको अस्तित्व माथि खेलवाड गरिरहेका छन् । २०६३ सालपछि दलका नेताहरुले विदेशीहरुको घोडा बनेर राष्ट्रप्रति जगन्य अपराध गरेका छन् । नेपालको राष्ट्रियता र प्रजातान्त्रिक संवेदनशीलता बुझ्न नसक्नेहरु इतिहासका कलङ्क हुन् । सत्तामोहले कांग्रेसका नेता गिरिजाप्रसाद कोइरालाले विदेशीको इशारामा सबै सत्यलाई झूट बनाएर सबै झूटलाई सत्य बनाउन खोजे । २०६३ को जनआन्दोलनको नेतृत्व गरेका गिरिजाले राजा ज्ञानेन्द्रसँग भएको सहमति अनसार प्रधानमन्त्री बनी राजदरबारमा राजासँग २०४७ सालको संविधान अनुसार सपथग्रहण गरेको केही महिनामा आफैं राष्ट्रप्रमुख बन्ने लोभमा फसेर सबै संवैधानिक मान्यताहरु टोड्ने कार्य गरे । उनकै सहपाठी लक्ष्मणप्रसाद अर्याल अन्तरिम संविधानका मस्यौदाकार बनेर विवादास्पद अन्तरिक संविधानमा धर्मनिरपेक्ष र गणतन्त्र स्थापित गर्नमा सीआए र यूरोपियन राष्ट्रबाट सहयोग र ढाढस् प्राप्त गरेका थिए ।

 पार्टीहरु तथा त्यस्तै संघसंस्थाहरुलाई विदेशीहरुले कसरी पाल्दो रहेछ भन्ने कुरा लुकाएर लुक्दैन । कस्ले कहाँबाट कति रकम खान्छ भन्ने कुरा सबै ओकल्न खोज्यो भने उसको चरित्रह त्या गरेको जस्तो ठानिन्छ । तर यो सत्य हो कि नेपालमा अहिले जे जस्ता नेपालको हित विपरित कार्यहरु भइरहेका छन् ती सब विदेशीहरुले पैसाको खोलो बनाएको परिणाम नैं हो । 

स्मरणरहोस्– कुनै पनि स्वाधीन राष्ट्रहरुलाई कमजोर बनाउन पश्चिमा राष्ट्रहरुले जस्तोसुकै अपराध र षडयन्त्र गररे पनि आफन्े लक्ष परू ा गर्ने गरकेा छन् । उनीहरुले कसरी कसलाई रकम दिएर कब्जामा लिन सकिन्छ भन्ने कुरा राम्ररी बुझेको हुन्छ । यसरी एशियाका देशहरुमा उनीहरुको दादागिरी पराकाष्टामा पुगेको छ । यसले नेपाललाई धेरै आक्रोशित बनाएको छ । अब बन्ने संविधानमा जातीय आधारमा संघीय र धर्मनिरपेक्ष राज्यको स्वरुप स्थापित गरेर नेपाललाई क्रिस्चियन राज्य बनाउनमा केही जातीय संस्था र व्यक्तिहरुलाई बेलायतबाट ११ करोड रुपैयाँ दिंदैआएको रोक्का गरेपछि को कहाँबाट कसरी संचालित भएका छन् भन्ने कुराको खुलासा भएको छ । त्यसै गरेर अमेरिका, बेलायत, यूरोपीयन् यूनियनले पनि यसरी नैं रकम बाँड्दै आएको कुरा पटक–पटक पक्राशित हुँदै आएको छ । हडताल, बन्द गर्न नहुने कुरामा रोक लगाउन खोज्दा नमानेपछि ती विदेशीले दिंदैआएको रकम रोक्का गर्न धम्कीको भाषामा वक्तव्य दिएको कुरा सार्वजनिक भइसकेको छ ।

त्यसैगरी डेनमार्क, स्वीजरल्याण्ड, युरोपियन यूनियन्, अमेरिका र संयुक्त राष्ट्र संघका विभिन्न संगठनले गरीब, तथा पिछडिएका दलितलाई हिन्दूधर्म त्याग्न लगाएर क्रिस्चियन धर्म अपनाउन सहयोग गर्दै आएको पटक– पटक नेपालका दैनिक समाचार पत्रहरुमा समेत प्रकाशित हुँदै आएका हुन् । जनआन्दोलन अघि र पछि यूरोपियन यूनियन् खास गरेर नर्वेले माओवादीलाई प्रसस्त आर्थिक सहयोग र हतियार उपलब्ध गराएर सहयोग गरेको सार्वजनिक भइसकेको छ । जवाहरलाल नेहरु विश्वविद्यालयका प्रा. एस.डी. मुनीले सन् २००८ नोभेम्वर १५ मा द हिन्दू–भारतीय समाचारपत्रमा २०६३ सालको जनआन्दोलनमा भा.रु. १ अर्ब दिएको एक लेखमा उल्लेख गरेका थिए । अनलाइनबाट अहिले पनि त्यो लेख पढ्न सकिन्छ । २०६३ सालपछिका अधिकांक्ष ठूला पार्टीका नेताहरु राजनीतिक ठग र भ्रष्टको रुपमा चिनिएका छन् । गिरिजाप्रसाद मरेर गए पनि उनका राष्ट्रघाती कार्यबाट नेपाललाई साह्रै अप्ठ्यारो परेको छ । हामीले यो बिर्सनु हुन्न कि मरेको माछा पोखरीमा पौडदैन, तैरिन्छ । सिद्धान्तबिनाको राजनीति पनि पोखरीको मरेको माछा जस्तो हो, यसले स्थायित्व कायम गर्दैन । सक्षम राजनीतिक नेताले कारण र परिणामको आधारमा न्यायपूर्ण सिद्धान्तको अगुवाई गरेका हुन्छन् तर नेपालमा ठीक त्यसको उल्टो छ । नेपालको अधोगति बनाउनु बाहेक यहाँका नेताहरुबाट बाहेक केही छैन । केही राम्रा काम गरेका भए त्यसको समर्थन पनि त हुन्थ्यो तर नेताहरुको नियत नैं खराब भएपछि के गर्न सकिन्छ र ? खराब नेताको चित्रण गर्दै इजरायलकी प्रधानमन्त्री गोल्डामाएरले भनेकी थिइन्– एउटा नेताले जबसम्म आफ्नो देशलाई युद्धभूमिमा परिणत गराउन सक्तैन त्यो नेता बन्न योग्य हुन्न’ भनेझैं नेपालमा जसले मान्छे मार्छ, अपहरण गर्छ, बन्द, हडताल, लुट मच्चाउँछ, अराजकता फैलाउँछ त्यहीलाई नेता मानिन थालिएकोले नेपालमा २०६३ सालदेखि सबै त्यस्तै नेता बनेका छन् । 

सबैले बुझ्नुपर्ने हो– आकाशमा दुइटा होइन एउटा सूर्य हुन्छ । राष्ट्रिय राजनीतिभित्र पनि तथ्य र सत्यलाई तोडमोड गरेर जे मन लाग्छ त्यही गर्ने होइन । नेपाल जस्तो स्वाधीन र स्वतन्त्र राष्ट्रलाई विखण्डन गराउन सर्वप्रथम यहाँका जनताको नैतिक पतन गराउनसक्नु पर्दछ भन्ने कुरा अन्तर्राष्ट्रिय गुप्तचर संस्थाहरुको षडयन्त्रपूर्ण नीति हो । त्यसकोलागि त्यहाँका विभिन्न पिछडिएका वर्ग, समुदाय, जाति, जातभात र सम्प्रदाय र संघसंस्थाहरुमार्फत् जनता बीचको एकता टुक्र्याउन यिनै सघं सस्ंथाहरुबाट विद्रोह मच्चाउने, आतंक, लुटमार, बन्द र हडताल गराउन लगाइन्छ । यूरोपका कैयौं देशहरु विखण्डन गराउनमा यही नीति अवलम्वन गरियो । पूर्व सोभियत संघको चेचन्यामा जातीय बिद्रोह गराइयो । पूर्वी टिमोरलाई इन्डोनेशियाबाट टुत्र्mयाइयो, युगोस्लाभियालाई जातीय अधिकारको नाममा विभिन्न राज्यमा विभाजित गराइयो । लेबलानमा मुस्लिम र क्रिस्चियनहरुको बीचमा युद्ध गराएर दुइटा सरकार र दुई राजधानी बनाएर रक्तपात गराउने काम भइरहेको छ । जातीय र धार्मिक युद्ध मच्चाएर सन् २०११ को प्रारम्भमा सुडानलाई उत्तर र दक्षिण राष्ट्रमा विभाजित गराइयो । 

सन् २००६ देखि नेपाल सिद्धयाउन पश्चिमी देश र उनीहरुको गुप्तचर संस्था लागिपरेका छन् । हिन्दूहरुको उद्गम ध्वस्त बनाएर नेपाललाई क्रिस्चियन राज्य बनाउन अर्बौ डलर भित्रिरहेको कुराले नेपाली जनता विदेशीहरुसँग आक्रोशित बन्दैछन् । भोलिका दिनमा नेपालीहरुबाट उनीहरु लखटिन सक्छन् । यो कुरा उनीहरुले बेलैमा बुझ्न सकुन् । आफ्नो देशको अस्तित्व बचाउन नेपालीहरु जो जहाँ छ आफूहरुलाई समाहित गर्छन् । सन् २०११ अप्रिलमा इण्टर

डिसिप्लित्तरी एन्डसिस्टम् (आईएडिए) ले एक सर्वेक्षण गरेको थियो । जसमा ९६ प्रतिशत जनताले संघीयता स्वीकार नगरेको, ५७ प्रतिशतले नेपाल हिन्दूराष्ट्र नैं रहनुपर्छ, ४८ प्रतिशतले नेपाल संवैधानिक राजतन्त्र सहितको प्रजातन्त्रको पक्षमा राय प्रकट गरेको खुलाशा गरेको थियो । अतः विदेशीले चाहे अनुसार नेपाली जनताको आस्था माथि कुठराघात गर्दै जबरजस्त गणतन्त्र, धर्मनिरपेक्ष, संघीयतालाई लाध्न खोजेकाले अस्तित्व रक्षाकालागि स्वदेश विदेशमा रहेका नेपालीहरु देशद्रोहीहरुको विरुद्ध एक बन्दैछन् । वैधानिकता, नैतिकता र कानूनी आधार गुमाइसकेका कांग्रेस, एमाले, माओवादी र अन्य दलालहरुको विश्वासमा परेर नेपालको अस्तित्व गुम्न नदिऔं भन्ने आवाज चार–चौरास् उठेको छ । 

वास्तवमा पश्चिमाहरुको यो हिन्दू र बौद्धको आधिकारिक थलोप्रति कुनै डाहा र ईर्ष्या नरहनुपर्ने हो । तर उनीहरु हिन्दू र बौद्धलाई फुटाएर क्रिस्चियन धर्मलाई स्थापित गर्न आफ्ना दलालहरु सक्रिय गर्न आफ्नो कर्तव्य ठान्दछन् । पश्चिमी देशहरु पैसाको बलबाट नेपाललाई आधार इलाका बनाएर ‘फ्रि तिब्बत’ को नाममा चीनलाई टुक्र्याउन चाहन्छन् । तर यो उनीहरुले सोचेको जस्तो सजिलो छैन । परिआएमा चीन लगायत नेपाल जस्ता विदेशीहरुबाट पीडित राष्ट्रहरुले सम्राज्यवादी र विस्तारवादीको विरुद्धहतियार उठाउन बाध्य हुने अवस्था आउँछ । नेपालको अस्तित्व बचाएर राख्न हाम्रा पुर्खाले कहिले आफ्नो स्वार्थ हेरेनन् । अहिले नेपाललाई टुक्र्याउन विदेशीले यहीँका गद्दार नेताहरुलाई प्रसस्त रकम खर्च गरेर नेपाल विरुद्ध संगठित बनाएको तथ्यहरु खुलस्त छन् । २०६३ सालपछिका नेपालका सत्तासीनहरु भन्छन्– हामीलाई कसैले ढाल्न सक्तैन ।’ तर भोलिको दिनमा उनीहरुले यो भूमिमा लुकेर बस्ने पनि ठाउँ पाउने छैनन् । 

आफूलाई संवैधानिक राजतन्त्र र प्रजातन्त्रको अगुवा ठान्ने कांग्रेसले पद र पैसाको लोभमा परेर चक्रब्यूहमा फँसेको छ । सत्तामा रहँदा कांग्रेस र एमालेको कुशासनको कारणले माओवादी विद्रोह उठेको थियो । विदेशीहरुले निहु बनाएर बिद्रोही माओवादी, कांग्रेस, एमाले सबैलाई एक ठाउँमा उभ्याएर नेपालको अधोगति बनाउन सहयोग पुर्‍याए । आन्दोलन सफल भएको केही महिनापछि अवैधानिक तरिकाले जवरजस्त धर्मनिरपेक्ष, गणतन्त्र र संघीयताको बिष व्रिक्ष रोपियो । यो नै अहिलेको संकटको कारक हो ।

नेपाललार्इ समाप्त गर्ने संविधानसभा भङ्ग भएपछि नेपाली जनताले राहातको महसुस गरेका छन् । अब फेरि यिनै दलाल नेताहरुको पछि लागरे दशे डुबाउने काम नगरौं । कांग्रेस, एमालेलाई माओवादीले खेलाएर सत्ता कब्जा गर्ने कुरा यिनीहरु बुझ्दैनन् । यिनीहरु पनि भ्रष्ट–देशद्रोही बाटोमा रहेकाले यिनीहरुको बुद्धि कहिले पलाउँदैन । अब देश बचाउन यिनीहरुको भनाई र विदेशीहरुको षडयन्त्रको पछि लाग्नु हुन्न । संविधान असफल भएपछि वा संविधान नबनेको अवस्थामा राज्यका प्रमुख स्थायी अङ्गहरु–अदालत, नेपाली सेना, प्रशासकीय व्यवस्था, प्रहरी आदि कानून अनुसार स्वतः सक्रिय हुने परम्परा छ । राज्यका प्रमुख अङ्गहरु आफैं सचेत भएर देश बचाउने काम गर्छन् । हामी देशभक्त नेपालीहरुको कर्तव्य हो कि यो देशको सार्वभौम अस्तित्व बचाउन खुलेर अगाडि बढौं । देशको पहिचान बाँचेमा मात्र हामी सार्वभौम नेपालका नेपाली हुने छौं । 

(राष्ट्रियता संवन्धि केहि उल्लेख्य विषय उठाएकाले नयाँ विमर्श साप्ताहिकमा प्रकाशित यो लेख साभार गरेर बहसकालागि राखिएको हो-नेपालप्लस)

 • Prakash Tiwari , NYC

  मेरो बिचारमा अमेरिकाबाट चै युरोप जस्तो सामाजिक इन्गीनेरिंगको लागि पैसा गएको छैन / सरकार होइन लोबीवाला जस्तो समलिंगी अधिकार, बातावरण जस्ता मुद्दामा चै लिबरल इन्तेरेस्ट ग्रुपको पैसा पक्का पनि गएकोछ जसबाट नेपालमा खास हानी पुगेको जस्तो छैन/ अमेरिकाको कुरा चल्थ्योभने त माओबादीसंग होइन राजासंग मिलेर कांग्रेस र एमाले मिलेर माओबादीलाई पेरुको शैनिंग पथ र बाबुराम र प्रचण्डलाई भारतको वा नेपालको जेलमा गोंजालेज़को अवस्थामा पुराउने काम हुन्थ्यो / मैले चिनेका, नेपालबारे जानकारी भएका र अलि पढेका अमेरिकाका मानिसहरुको नेपालका इस्ताबिलिटी लागि सम्बिदानिक राजतन्त्र हुनुपर्छ भन्ने छन् / भारत, चीन, र अरु सक्तिसाली बिदेशी स्वाथसंग स्वबिमानकोसाथ संस्थापक सम्बन्द राखने संस्था राजतन्त्र हो / अहिले बरु सेना होला पार्टी होइनन येही भन्छन यी अमेरिकीहरु / विदेशको पाच तारे होटेलमा २ रात बस्नको लागि मन्त्रालयको फाइलबारे जानकारी दिने नेता छन् पार्टीमा /

  लुम्बिनीको विकासको लागि प्रचण्डलाई छान्ने संस्थाको पार्टनर एउटा निर्माण कम्पनि थियो जो सबभन्दा करप्ट मानिस अघि लागेर एदी लुम्बिनी निर्माणको ठेक्का पाएमा अर्ब रुपया कमौना चाहन्त्यो / येस्ता पैसाको नाफा हुने कुरामा मात्र अमेरिकी समुहको इन्तेरेस्ट हुन्छ /

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Ram Kant Subedi

  दिर्घ जी को लेख समय सान्दर्बिक छ |
  तर हामी अरु लाई दोष लगाउनु भन्दा पनि हामीले के गरेऊ त देश आज जुन अबस्ता मा छ तेस्को लागि जति राजनितिकदल जिम्मेवार छन अनी तिनका नेता जती नै हामी आम नागरिक पनी जिम्मेवार छौ देश बनाउने नेताले मात्र होइन र एउटा पार्टी ले पनि केही गर्न सकदैन यो हामी सबै को जिम्मेवारी हो | देश मा के हुदै छ भनेर हामी बुज्न चाहन्नौ बरु कुन देश मा वीसा लगाउने भन्दै हिडछऊ
  हामी ले धेरै सुनेकाछौ की ६०१ जना ले येसों गरे उसो गरे के देश को यो हाल हुनु मा तिनी मात्र. जिम्मेवार छन त के हामी जिम्मेवार छैनौ | यो पनि सोच्नु जरुरी छ.
  हामी पहिला कसरी आत्मनिर्वर हुन सकिन्छ तेता सोच्न थालौ
  हामी परनिर्बर पनी हुने अनि हस्तछेप भयो पनी भन्ने
  सबै ले आफ्नो सवार्थ पूरा गर्न नै सहयोग गरेका हुन र आफ्नो उपस्तिति जनौन
  तसर्थ राष्टियेता बलियो बनाऊ र बिदेशी
  हस्तछेप को सामना गरौ
  हामी सबैको को नेपाल
  सांति र सम्मुनत नेपाल

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Sasang Lama

  यस्तो नचाहिँदो फत्तुर बहसको बिषय बन्नै सक्दैन! यो त सरासर बकबास हो! मौसुफवादी भएपनि दिर्घ प्रसाइँलाई बुद्विजिवी नै ठान्थे,तर उनी बुद्विभ्रष्ट ब्यक्ती रहेछन! No comment !!!

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  dendi Reply:

  yo sasang bhanneko buddhi kaile palaula hai , hera buddhi,,,,

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • vshal

  धन्य छ प्रसाई जी, तपाइको प्रयास तर यहाँ केहि मत-आन्तर भयको पाए धिक्कार छ मलाई अझै नेपाली भन्ने गरेको छु, त्यो विरताले पाएको सानमा छाती नाप्ने गरेको छु, र त भन्ने गर्छु म बिर गोर्खाली, हेर्नोस न राष्ट्रभित्र अझै तितो जिब्रोको स्वाद लिन तम्सी बसेका गैर नेपालीहरुलाई पुन: एक सिंगो नेपाली बनाउन तेती सजिलो पनि भएन, कसै तमासा हेरी बसेयू नकी जवाफ दिईबसऔ.. सबै भताभुङ्ग भत्कौन रत्तिभर लाज नभएका हरुलाई २५०वर्षको इतिहास ४६साल् यता २५ वर्ष पनि नलाग्दो रहेछ.. अझै कति समय कुरी बसौ, आशा निरासा नै भयो होइनर?.. हेर्नुहोस न हाम्रै छिमेकी भुटानका राजाले लखेटेर पाखा लगाए, श्रीलंकाले ठोकेर ठेगान लगाए, अब त केहि बोल्नुहोस .. नबुझेका हरुलाई मलम लगाईदिनुहोस.. धन्यबाद!

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • parmeshwor bastakoti

  दिर्घ जी को लेख समय सान्दर्बिक लाग्यो

  हामी देशभक्त नेपालीहरुको कर्तव्य हो कि यो देशको सार्वभौम अस्तित्व बचाउन खुलेर अगाडि बढौं । देशको पहिचान बाँचेमा मात्र हामी सार्वभौम नेपालका नेपाली हुने छौं ।

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • आजको यो सङ्कटपूर्णपरिस्थिति आउनमा राजनैतिक दल जस्तै पञ्चायती व्यवस्था राजा महेन्द्र राजा वीरेन्द्र राजा ज्ञानेन्द्र पनि जिम्मेवार छन् खासगरी राजा महेन्द्रले विश्वेश्वरप्रसाद कोइरालालाई अपदस्थ नगरेको भए राजा वीरेन्द्रले मेलमिलापको नीति लिएर आएका विश्वेश्वरलाई दुःख नदिएको भए नमिता सुमिता काण्ड घटाउने दुराचारीहरुलाई सजाय दिएको भए अनि राजा ज्ञानेन्द्रले आफ्नै उद्दण्ड उत्तराधिकारीलाई सम्हाल्न सकेको भए यो अवस्था आउने नै थिएन अनि मदन भण्डारीले पनि २०४८ सालको चुनावमा सोझा कृष्णप्रंसाद भट्टराईलाई तारो हान्नुको साटो गिरिजालाई हराउन सकेको भए पनि नेपालको यो हालत हुने थिएन । तर चीनले जातीय सङ्घीयता आफूलाई मान्य नहुने बताइसकेपछि अनि त्यस्तो सङ्घीयताले भारतलाई पनि हान्ने हुँदा यूरोपका शैतानहरु सफल चाहिँ हुने छैनन् ।

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • sushil prasad wagle

  आजको यो सङ्कटपूर्णपरिस्थिति आउनमा राजनैतिक दल जस्तै पञ्चायती व्यवस्था राजा महेन्द्र राजा वीरेन्द्र राजा ज्ञानेन्द्र पनि जिम्मेवार छन् खासगरी राजा महेन्द्रले विश्वेश्वरप्रसाद कोइरालालाई अपदस्थ नगरेको भए राजा वीरेन्द्रले मेलमिलापको नीति लिएर आएका विश्वेश्वरलाई दुःख नदिएको भए नमिता सुमिता काण्ड घटाउने दुराचारीहरुलाई सजाय दिएको भए अनि राजा ज्ञानेन्द्रले आफ्नै उद्दण्ड उत्तराधिकारीलाई सम्हाल्न सकेको भए यो अवस्था आउने नै थिएन अनि मदन भण्डारीले पनि २०४८ सालको चुनावमा सोझा कृष्णप्रंसाद भट्टराईलाई तारो हान्नुको साटो गिरिजालाई हराउन सकेको भए पनि नेपालको यो हालत हुने थिएन । तर चीनले जातीय सङ्घीयता आफूलाई मान्य नहुने बताइसकेपछि अनि त्यस्तो सङ्घीयताले भारतलाई पनि हान्ने हुँदा यूरोपका शैतानहरु सफल चाहिँ हुने छैनन् ।

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • नेताको गल्ति देखेर लेखक ले जातिबाद एकतन्त्र कोबिउ रोप्न खोजि रहे को जस्तो बुझियो, याद रहोश नेपाल मा धर्म सापेक्ष र एउटी जति को पर्भुत्व कहिले फस्टाउने छैन, कुनै न कुनै हालतमा समानता धर्म निरिपेक्षता, को बाटो अवालाम्बना नगरे यो अवस्था भन्दा अरु चर्को समस्या बिहोर्नु पर्छा, ऐले नेपाल मा मन्दिरमा को संग्स्कर्लाई हिन्दु भन्दै र गुम्ब्बा को संग्स्कर लै बौध भन्दै नेपाली मौलिकता बाट पन्सना खोजे मस्जित र चर्च को संग्स्कर ले पनि बढावा पाई नेपाल झन् लाथालिंग्गा हुने छ, लेखना जानेको छु भन्दैमा दिर्घकालिन अक्सर्दिने लेखा हरु नेपाली जनता हरु झन् भ्रममा परिन्दै छ, लेखक जी, हरु ले ले नै हो देश लै लाखौ टुक्रा बनाउने,/ गिरिजाको चयन खाने र के गर्न सक्ने छौ/ प्रचण्ड को आलोचना गरेर के गर्न सक्छौ? अंतरास्त्र हरु को बिरोध गरेर के गर्न सक्छौ? बरु भन्दा देश बसी लै सबै व्यक्ति को व्यक्तिगत हक अधिकार को कुरा मा लेखा लेखा बहस गर त्यसले मात्रै संतिवातावारण मा धकेल्ने छ.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Shreepramod Limbu via Facebook

  Arkako galti dekhaera ek-jati ek pahichan ko prabhutwa, ladna khoje ko lekhale santi hoina dherai ashanti ko biu ropne garchha.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Prabasi Tamu

  दीर्घराज प्रसाई जी तपाईको अभिबेक्ति पड्दा त ज्ञानेले निक्कै ठुलो जिम्मेबारी दिएको जस्तो लाग्यो.तर तपाइको अभिस्ट पुरा हुने छैन.हालसालै भारतबाट संकराचार्य नेपाल आछरे भन्ने सुनिएको थियो तेस्को लगत्तै यो सोप्निल प्रतिगामी तपाइको अभिबेक्ति आउनु मात्र संजोक होइन.पहिले आफ्नो अनुहार आइनामा हेर्नुस अनि को देसभक्त भन्ने प्रस्ट हुन्छा.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Dirgha Raj Prasai

  Respected Readers and comm enters !
  Happy Dipawali 2069 !

  Yes ! may be some confusion. But, we Nepalese people are suffering from the traitors’ regime since 2006.In Nepal nothing of the sort happened. In the name of democracy the leaders such as Girija Prasad became engrossed in power politics and used their position to drain state treasury. They deceived democracy and themselves. As per the agreement reached with the King on 24 April, 2006, Girija Prasad took oath of Prime Minister in accordance to the 1990 constitution in the palace.
  None of the Nepali Congress (NC) leaders or democratic activists can forget that he had breached the agreement and institutionalized anarchy. Girija Prasad Koirala destroyed NC’s democratic norms and pushed the nation to the peak of retrogression. After Girija Prasad comes the name of incumbent Prime Minister Baburam Bhattarai to take his spot amongst the sinners and traitors. In spite of his doctor’s degree he has no sense of nationality. He is more dangerous traitor than Girija Prasad. He shows that he is oath bound to work in the interest of the nation, but secretly accepts foreign intelligence agencies guidance to destroy Nepal’s identity. Due to which the nation is in danger of falling into an ambush.
  Please, I request you to read this my article for the correct information about the traitors who are achieving Money from CIA and EU.

  Veracities of Colored Faces of Traitors Since 2006 in Nepal

  Nepal is the land of Hinduism and Buddhism. It stands alone as a peaceful nation in world. Due to the traitors’ ruling since 2006, it has turned into a battle ground for foreign powers. Nepal is in degrading position. These traitors especially the Maoists and then Congress, UML took billions in economic support at the initiative of Indian intelligence agency and European nations to turn Nepal into a battle ground of foreigners in the name of Christianity and Free Tibet to break China. To accomplish their objective they staged a drama of agitation in the name of Constituent Assembly (CA) to establish secularism, republicanism and federalism, which has strangulated Nepal. The faces of the incumbent Prime Minister- Maoists’ leader Baburam Bhattarai, the Maoist- Prachanda, former House Speaker Subash Nemwang, Madhav nepal, Jhalanath Khanal, Bamdev, Sushil Koirala, Sher Bahadur Deuba, Ram Chandra Poudel, Krishna Sitaula and former leftist Nilambar Acharya, and some nonsense corrupts Madhesi leaders including leaders from NC and UML are disgusting. They are all paying agents of RAW, EU and CIA.
  There would not be a Nepalese person who would not be furious at these traitors. In the main NC late leader, former PM late Girija Prasad Koirala, is responsible in brining Nepal to such a plight and then the Maoist who have double standard whose intention is to break the identity, unity and prestige of Nepal. Although the culprit NC’s leader has passed away he will never be rid of the stain of treason. NC leader Girija had declared a bounty on the heads of Maoists by branding them terrorists during the insurgency period. However, Girija Prasad, attracted by the prospect of leading the agitation and becoming the PM, took suggestions from Indian intelligence agency, and shook hands with the same Maoists. UML and Madhav Nepal have no real status and they too happily followed NC to befriend Maoists. Let’s us think, what can be more treacherous than this? In the absent of monarch’s guardianship, Nepal is in danger position.
  A top Nepalese scholar Arun Shrivastava expresses ‘Colored Revolution” in Nepal?’ -Nepal’s ancient political institutions and culture flourished because the people were wise. History says that Nepal’s ancestors evolved a sophisticated participatory decentralized local self government in ancient Nepal, then known as Kirat Pradesh to which the Limbus and Licchavis also contributed later. What is not a mystery is that wherever the ‘custodians of chaos’ INGOs, NGOs, US-AID, Ford Foundation, DfID, George Soros funded Human Rights organizations and the UN-Framework Team go, they make the target nation ungovernable. That is the situation in Nepal today. The India-versus-China fixation is Nepali leaders’ problem but how many Nepali leaders have a workable and practical economic policy that would help the people of Nepal?
  The India-versus-China fixation is Nepali leaders’ problem but how many Nepali leaders have a workable and practical economic policy that would help the people of Nepal? The Agenda of INGOs and NGOs-To manipulate and discredit dominant religion and eventually cause its destruction; To strengthen the cult of Christian Fundamentalism; the attack on Hindu temples, the abusive statements of NEFIN leaders denouncing Hindus, the database and map created by the Joshua Project funded by Christian fundamentalists are all a coordinate process to the third point, which is essentially. To destroy national identity and national pride by instigating ethnic and caste divide. To prevent people and their leaders from deciding their own destiny by means of one engineered crisis after another and then posing as “managers of the crises” or even allowing a situation of drift; the 10-year long civil war and four year long attempt and utter failure to draft a new Constitution is the most glaring example. To pave the way for predatory and environmentally destructive capitalist system and simultaneously weaken the traditional socio-cultural system of managing common pool resources with equitable benefit sharing which will destroy the ecologically fragile Himalayas,
  The problem of Maoists and ethnic identity federalists is that both groups are inextricably ensnared in the agenda of INGOs, international development agencies and Sores funded human rights institutions. Their employees enjoy relatively higher standard of living as compared to common citizen. Once a society has this sort of linkages, it is difficult to throw them out. Nonetheless, NGOs and INGOs have become Trojan horse in all developing countries with the single objective of breaking as many nations as they can into economically ungovernable entities while the natural resources are plundered. And all the diplomats from West Europe and USA are deeply involved in this.
  While the Indian leadership has drifted perilously close to the same fascistic western alliance and financial system, at least the Chinese leadership is making a serious attempt to create a parallel financial system: they have recently announced that oil and gas will be traded in Yuan and Russia has promised them as much oil and gas they want and any country can opt out of dollar hegemony. Has any ethnic identity federalist or Maoist leader said that Nepal should opt out of dollar hegemony or the hegemony of Indian rupee and purchase oil and gas from China paid for in Yuan? Is Bhattarai’s power located in Capitol Hill or Buckingham Palace or Delhi? Has Prachand any economic agenda of keeping India out that would benefit Nepali people?
  The truth is that foreign funded Maoists and NGOs in Nepal are clueless about the nature of the western intervention. Their foolishness will cause immense hardship for Nepali people and many problems for China, India and the entire Himalayan region. The people of Nepal should know that the custodians of chaos are the Maoist, NGOs and INGOs and all these institutions are funded by global predatory oligarchy
  It is a matter of grief, since 2006, this pious land is suffering from the traitors who are in regime. Their intention is only to destroy this pious land for power and money by the hint and donation by the foreigners for Christianity. The Tarun weekly edition of 13 August 2012 has produced facts relating to the corruption and degeneration of politicians holding high posts and prestige in Nepal- ‘Former chief of parliament Damannath Dhungana travels in a blue vehicle and he works at an organization ‘Nepal Transition to Peace Initiative (NTPI)’. The Swiss Embassy provides $ 3,000 (Rs. 250,000) monthly to dozens of activists of ‘Civil Society’ like former house speaker the traitor- Damannath Dhungana and former minister and caste-based person Padmaratna Tuladhar (his mother was Tibetan), who have worked in sensitive positions. The NPTI runs on Swiss investment and has a dozen indigenous employees and vehicles with Swiss Embassy’s number plates. NPTI’s office that is located in Dillibazaar carries out mysterious activities.
  It is said that such mysterious organizations like NPTI, which is visited by Maoists’ leader Khimlal Devkota and Nepali Congress so-called leader Arjunnarsingh KC, numbers above 50 in Nepal. The list of the names of leaders, professors, lawyers and former employees affiliated with such organizations run by Christians is long. The objective of these organizations is to influence the leaders in the state’s decision making positions to achieve its interests. Christian missions have afforded the expensive lifestyle of Congress politicians the culprit man former minister Narhari Acharya, Prof. Krishna Hachethu, the well-known communal-Krishna Bhattachan, antinationalist Prof. Krishna Khanal, Pro-Indian Prof. Lokraj Baral, Hari Sharma, Bishnu Sapkota, communal man Angkaji Sherpa among others. There are some activists of Civil Society like Subodh Pyakurel, Sudip Pyakurel, Devendraraj Pandey, Sundermani Dixit, K. Sangraula, Kishore Pahadi, Syam Shrestha such culprits and some former ministers that receive dollars. It is understood that the countries investing in these matters are Britain, Norway, Switzerland and India. The most fortunate of all in these matters seems to be the pro-Indian Lokraj Baral. NTPI has taken the initiative to supply intellectuals just like Gauri Pradhan-(Brother in law of Padmaratna Tuladhar) who supplies street urchins to increase the number of demonstrators during the agitations? In context of Nepal, the human rights activists are all renter and hunger of money. They are the opportunists who advocate for those who can give them money.
  The current chaos results from the maladministration of the political parties after they misused the parliament that was reinstated after an agreement with the King, ending the people’s uprising of 2006. Nepali language was established as the common language of all ethnic groups and protects the numerous mother tongues. Anyone who does not understand this truth will not understand Nepal’s nationality. This is why the leaders who came to the fore after 2006 failed.

  On 27 May 2008, the then Home Minister Krishna Sitaula, who was not even an MP having lost the election, stood inside Parliament to declared a republic. This was an unconstitutional act in itself. An individual having lost the election and not being a member of parliament has no right to participate at a parliament meeting. We must bring out a list of the names of such corrupts Prime Ministers, ministers, secretaries, general directors, project chiefs, contractors and businessmen who embezzled huge amounts of money from the state treasury after 2006. The Commission for Investigation of Abuse of Authority (CIAA) must be directed to arrest them for appropriate action. The seized money should be nationalized. The Constituent Assembly Members including the irresponsible former Speaker Subash Nembang should be punished for taking remuneration and using all facilities and benefits and failing to perform their duty; they must refund the money to the public fund. In Haiti, a strict form of punishment was introduced to discourage corruption when the nation plunged into excessive corruption.

  My some important suggestions:
  1) The state facilities given to parliament, Constituent Assembly, and cabinet, as per interim constitution 2006, must be returned to the state. The money collected from the sweat and blood of citizens was used for a certain purpose which went unfulfilled. It should be returned to the state, or in future it will be difficult to control the activities of criminals. (2) A law must be passed debarring the members of the parliament, Constituent Assembly and the cabinet from contesting the forthcoming general election, and for five years from any election. (3) All facilities, decisions, including Citizenship Act that have been a burden on the nation and introduced after the implementation of the controversial interim constitution must be repealed. (4) Foreigners must be prohibited from spending or distributing excessive amount of money in the country. The state must take control of the international NGOs and their funds. The state must control such foreign economic support and spend it scrupulously, for management of which a separate body can be created at the Ministry for Local Development. In this way, foreign activities can be checked and their intervention stopped.
  The Nepalese people have no wish to listen to or look at the faces of leaders from the Nepali Congress, UML, Maoists and the Madhesi parties. The Constituent Assembly is expired already and then the President and PM have also lost their post after the experiment of CA, Then, the 1990 constitution has regained full legitimacy; we must use it to form an inclusive cabinet according to the 1990 constitution with monarchy and that will resolve the current crisis.
  Thank you
  All the best

  Dirgha Raj Prasai

  Contact me with comments
  Email:dirgharajprasai@gmail.com

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  Sasang Lama Reply:

  Bullshit! If Padma Ratna Tuladhar’s mother was Tibetan, then your grand mother was Indian from Kumau GaDhwal. Now I came to know that Monarchy was toppled down because of you people who have no vision at all and who have no ethics and who were making castles in the air. Your CIA and RAW stories are just imaginations. Don’t try to fool people by expressing such stupid nonsense and baseless analysis. You can not fool people all the time.Don’t try to brainwash Nepali people with your rotten ideas. Please come up with rational solution if you really love your motherland. What are your plans? Hindu State? Forget about it!!! Do you have any plans for 21st century Nepal? If not, take your retirement peacefully. Your vision are outdated…..

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  man against you type of people Reply:

  You are Bullshit! Negative minded man i have ever seen.. everywhere your comments are only negative whether on mysansar or nepalplus. you only back ‘ekjatiye sasan’ nothing more than that. if his grandparents are from kumau gadwal than you are from myanmar. dont ever dare to question on his nationality. he has more nepaliness than your head have.
  stop commenting, that will stop spreading your negativeness all around.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  madan bajracharya Reply:

  dear friend man
  sasank is not wrong. we all know mr. dirgh raj prasain is an intelectual person and his articles are alwayas focused on present leaders’ wrong attitudes. but in this article he himself had failed to maintain his previous degnity in his writings. prasain had unnecessarily dragged padmratn’s mother abusing her as being tibbetian; which is totaly wrong. dirgh raj’s this condemable attempt explicits that he too is one among reciest politicians who had misleaded kings.

  padm’s contributions in 2046revolution was very very singnificant. this fact had been accepted by ganesh man himself in many occassions. padm ratn had convinienced all communist leaders to participate in revolution under the leadership of ganeshman.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

 • vshal

  एस्तो कुरा यी पटमुर्खहरुले बुझिदिने भए साएदनेपाली भाग्य चम्किसकेको हुन्थ्योहोला, यहाँत हरनेपाली नेतागिरि गर्छन, सत्य तथ्य संग मतभेद राख्दछन, र आफ्नैखुट्टामा बन्चरो तेर्स्याउछन्.. खासै नबुझेका ति बर्गले जैले पनि येथार्थलाई नकार्दछ र आफुलाई कुनै बिन्दुमा अहम पैदा गर्दछ , को भन्दा के कम.. येस्ता नानाथरी खेल र सिक्ष्या सिकाउने नेताले पक्कै अमिलो चुक जात जाति भाषा भासी नेप्टे थेप्चे चुच्चे हरुलाई नेपालीको नाउमा चलचित्र देखाईआएका छन् र म एक दर्सक

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Prakash Tiwari, NYC

  जीपीको गल्ति भुलेर हामीले गल्ति गर्यो ,आफुले बनाएको सम्बिदानप्रति आफु समर्पित हुन् सकेनम / आफ्नो गल्ति छोप्न येस्लायी बलिको बोको बनाएम / अब लामो कुरा कति गर्ने केहि सम्सोदन सहित २०४७को सम्बिदान पुनइस्तापन गरुम भनेमा राम्रो हुन्थ्यो कांगेस र एमालेले कि ?

  कांग्रेसका मियो बि पी भन्थे रे बगेको खोलाको धारमा जो पनि पौडिन सक्छ नेताले त आबेगको भिडको होइन खोलाको बिपरित धारमा पौडेर पो नैया पार गर्नु पर्छ / सत्ता र सम्पतिको लागि लाग्ने हो भने त त्यो भिड हिजो पन्चेसंग थियो , पछि कांग्रेस र एमालेमा सर्यो, आज माओबादीसंग छ / पंचायतका कठिन कालमा पनि आस्थाको दियो बाल्ने किसुनजी गणेसमान जस्ताहरुको पछि मान्छे लाग्थे / पंचायतको कालो पनि सापेश थियो निर्पेश थियन / तेस बेला राम्रा काम पनि थुप्रा भएका छन् / आज के हेरेर कांगेस लाग्ने – लोभी देउबा , पौडेल र सुशिलको प्रदानमन्त्रि बन्ने रहर पुरा गर्न ? गैरबामपन्थी मासको मन जित्ने चरित्र गुमाएको आजको कांग्रेसले / बरु पाखण्डी बामपन्तीलाई ठिक पार्न अर्को पाखण्डी रामपन्थी खोज्न बेर छैन नेपाली समाज / कमल थापाले बरु आस्था नछादेमा अर्को ४/५ बर्षमा भबिस्य राम्रो छ / ३५ पुगिसकेको गगन थापा जस्ताको सहरिया निम्न मध्यम/ मध्यम बर्गीय पुस्ता, भुसन दाहालको सन्दे पपमा GNR र Metallica को गित हेरी हुर्केको हाम्रो पुस्ता कांगेसमा बि पी, गणेशमान,देखि योगेन्द्रमन शेरचन, बखान सिंह गुरुङ , दीवान सिंह राई, तिम्बुरबोटे काण्ड , सुरजपुर काण्ड, जस्तोको रोमान्चले कांग्रेसमा लागे /

  अब कसको मुख र के घटनाले उत्परित भै मानिशहरु आजको संगीयेता र गणतन्त्रको पछि लागेका होलान भन्दा
  नेपाली मेडियामा “cultural hegemony ” जस्तो बिदेशी पैसाको खोलोले उनका मान्येता ठिक भन्ने “public consent ” निर्माण भएको छ / येसना गगन थापा होस् या पिण्ड खाने बेलाका सुर्यबहादुर थापा सबको राम्ररी दुकान चलेको छ / उबेलामा पन्चेको दुकान फाप्ता सुर्यबहादुर उता लागे / तेरा सम्बिदान २२५ वर्ष पुरानो आजको जमाना कहाँ पुगिसक्यो भनेमा कसले अमेरिकाको सम्बिदान नया बनाउने public consent बनाउन सक्छ ? जहाँ कंगाल उही चण्डाल भनेको येहा पनि लागु हुन्छ /

  माथि प्रसाईजीले भनेको दमननाथ देखि तुलादर, निलाम्बर, देवेन्द्रराज , भट्टचन आदि सब एकजना फ्रेन्च चिन्तकले भने जस्तो मथिगलको रन्डीबाजी “whoring of mind ” गरि खान निपुर्ण बुद्दिजिबी हुन् /

  नेपालको दुर्दसा यो छ कि एकजना रुसी साहित्यकारले भनेको जस्तो –
  “आखिर भगवानलाई पनि त एउटा बलियो र असल मान्छेको खाचो थियो
  तर कोहि मानिश बलियो र असल एकसाथ हुन् सकेन / ”
  गिरिजा जुन बेला असल थिय बलियो भएनन् र जुन बेला बलियो भए असल हुन् सकेनन / बरु कृष्ण प्रसाद असल र बलियो एकसाथ थिय उनको बिबेकले असल हुन् रोज्यो बल प्रयोग गर्न सकेनन /

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Sasang Lama

  हरे! नेपाल प्लसको भित्तो नेपाली र अङ्रेजिमा लेखेर किन फोहोर पारेको? हामीलाई फेरी दात्रीरस जन्माउनु छैन| काङ्रेस एमाले र माओवादीको सान्दर्भिकता सकेको छैन! हुकुमीतन्त्र फेरी खोज्या होला! पाउंदैनौ हौ पाउंदैनौ! दिर्घराजजी! अब आध्यात्मिक चिन्तन तिर पो लाग्नुस् हाव! बेला पनि भयो!

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Lekali

  ओहो दिर्घराजी तपाइको एती लामो अंग्रेजी लेख हामी जस्ता साधारण पाठकलाई पढ़नै गारो बुझ्नै गारो कति ठाममा डिक्सनेरी पल्टाउने नेपालीमा लेख्नुभा भए कति सजिलो हुने थियो कि अंग्रेजी जान्नेलाई मात्रै हो तपाइको लेख ?

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • चोरको चोर नै साथी सज्जन को सज्जन नै l ज जसको तेस्तै विचार धारा छ लेख मन पर्यो होला l नौ आना नै ठिक नभए पनि चार आना त ठिकै हो l हाम्रा नेता हरु देश भक्त छैन भन्दामा फरक पर्दैन l धर्म मान्नु नमान्नु एउटा मान्छेको स्वतन्त्र अधिकार हो तर धनी धर्म ले नेपालीहरु लाई किनी रहेछ, पहिला केहि कुरा को लोभ ले फस्छन र पछि भ्याट सहित फर्कौछ्न यो कुरामा हामी नै मुर्ख हो l टिबेटियन को पिडा अरु लाई के थाहा ” वैरर नोज हवार द सु पिन्चेस ” हैन र लेखक ज्यु लाई पनि त्यो पिडा नभएको बुझिन्छ ? राजा बादी भन्ने बुझियो अब पनि अगाएको छैन अझै आस ? संघियता र जातीय भन्ने समय को माग हो यसको कारण नेपाल बाहुनबाद भएको ले l यो एउटा मेडिया बाट विचार पोखेको मात्र l संसारको जुनै ठाउं बस्नु भए पनि सम्पूर्ण दाजु भाई दिदी बहिनी हरुलाई २०६९ सालको शुभ दिपावली कामना गर्दछु l

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • धेरै कमेन्ट पढियो अनि देखियो सायद देशभक्त नेपालीहरुको कर्तव्य को कुरा गर्दा देशको सार्वभौम अस्तित्व बचाउन खुलेर अगाडि बढौं भन्ने सन्देस दिदा । देशको पहिचान बाँचेमा मात्र हामी सार्वभौम नेपालका नेपाली हुने छौं भनेर उपदेश दिदा र बिदेशी षडयन्त्रकारिको प्रलोभनमा परेर नै नेताको बुध्दी भ्रष्ट भयको छ जानकारी गराउदा अर्कै अर्थ ठान्ने पाठकहरूलाई मुर्ख नै भन्दा केहि फरक पर्दैन किनकि लेखक को कपोकल्पित नभई समाचारमा नै दिनै आयको बिषयबस्तुसग यो लेख केन्द्रित छ /
  लेखक बाहुन भयो भन्दैमा मन नपरायर बाहुनबादी क्षेत्रिबादी र राजाबादिको कुरा कतिन्जेल गर्ने ? क्रिश्चियन धर्म लिदैमा २ पिस कपडा लगाउदैमा अमेरिकन र युरोपियन हुने छैन / म राजाको र धर्मको पक्षमा बिलकुल छैन / जुनसुकै धर्म लेऊ तर छिमेकीको घरमा एकदिन खिर खायर आफ्नो घरमा आगो नलगाऊ /
  लेखकले भनेका छन् :– जनताले सघियता चाहेका थियनन धर्म निरपक्ष्यता चाहेका थियनन जातीय राज्य चाहेका थियनन,
  वर्तमान राजनीतिक समस्यापनि पनि यसको नै सेरोफेरोमा रुमलियको छ / जनताले आफ्नो हक अधिकार सुनिश्चित, शान्तिसुरक्षा र बिकाशहरू खोजेका थिय तर नेताहरू पैसामा बिकेर नचाहिने कुरामा अर्बौ देशको ढुकुटी सके र अझै पनि जनता सचेत नभय भोलि नेपालको के दुर्दशा हुन्छ भन्न सकिन्न…………………….
  चाहे जुनसुकै जात या धर्मको होस आत्मामा नेपालीपन लियर अगाडी बढौ / लेख वास्तविक र सान्दर्भिक छ बुध्दिजीबी पाठकको लागि / नेपालमा के का लागि मोर्चा ? के का लागि जातीय पहिचान ? के हरेक जातको जातीय पहिचान गराउन सक्ने क्षमता छ नेपालको अर्थतन्त्र ? हिजो जातीय झगडा थियो फलना गाउमा भन्ने कसैसग प्रमाण छ ? यो हाम्रो देशको चुनौती नै होइन नि ! किन बकवास कुरामा जनता र नेताहरू अल्झिरहन्छन ?

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  B2 Winchester, England Reply:

  कुरा सत प्रतिसत ठिक हो यदि बिकसित देश मा जस्तो हो भने तर गोरे बहादुर खपांगी कै पारा जस्तो लग्यो l

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  Pancha Thapa Reply:

  You are great Karsaang ji

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • madan bajracharya

  शसांकज्युको “मौसुफबाद”

  मित्र शसांकज्युले बिशेस गरेर बाबुरामको आलोचना गर्ने मित्रहरु माथि प्रयोग गर्ने “मौसुफ बाद” को बारेमा केहि सब्द उहाँलाई अर्पण गर्छु; सन् २००१ सम्म बाबुराम आफै मौसुफ बादी थियो/

  उहाले सायद प्रमाण माग्नु होला त्यो प्रमाण बाबुराम आफैले जुन ६ तारिख २००१ सालमा कान्तिपुरमा प्रकाशित गर्नु भयको थियो/ जुन लेख प्रकास गरेकोमा तेतिबेला त्यो पत्रिकाको सम्पादक १० दिन जेल परेको थियो/ त्यो लेख बाबुरामले बिरेन्द्रको सपरिवार हत्या भयकोमा स्पस्ट सिट भारतलाई दोष दियर लेख्नु भयको थियो र त्यो लेखमा बाबुरामले बिरेन्द्र भारतको अगाडी झुक्नु भन्दा जनताको अगाडी झुक्न राजि भयको, मावोबादीको जनयुद्ध सिट सकारात्मक धारणा राख्नु हुने रास्ट्रभक्त नेपाली राजाको रुपमा व्याख्या गर्नु भयको थियो/ त्यो लेखमा बाबुरामले गिरिजालाई “लेंग्दुप” को रुपमा चित्रण गर्नु भयको थियो र बिरेन्द्रको हत्या नेपाललाई भुटानीकरण गर्ने षड्यन्त्र अन्तर्गत भयको थियो भनेर लेख्नु भयको थियो/ खै तेतिबेला शसांकज्युहरुले बाबुरामको राजभक्तिको आलोचना गर्नु भयनत्!!!/

  अब मौसुफ सब्द्को बारेमा; यो सब्द मात्र रास्ट्र प्रमुख पदमा रहेको व्यक्ति माथि आदर जनाउने “ठेट नेपाली सब्द” हो यो सब्द प्रति घृणा गर्नु पर्ने कुनै कारण नै छै/ बरु “हजुर” भन्ने सब्द हिन्दि सब्द हो नेपालको रास्ट्र प्रमुख पदमा रहेको व्यक्तिलाई हिन्दि सब्द “हजुर” भन्नु भन्दा त् ठेट नेपाली सब्द मौसुफ भन्नु धेरै राम्रो मान्नु पर्छ/ शसांकज्युलाई यो ठेट नेपाली सब्दमा पनि आपति!!!/

  राजतन्त्र, प्रजातन्त्र, लोकतन्त्र आदि सब्दहरुले भिन्न भिन्न प्रकारको शासकीय ब्यबस्थाहरुलाई बुझाउन्द्छ र ती ब्यबस्थाहरु मध्य कुन ब्यबस्था उपयुक्त हुन्छ भन्ने कुरामा फरक फरक अबस्थामा फरक फरक हुन् सक्छ र कुन ब्यबस्था अंगाल्ने भन्ने कुरा जनताको बहुमतले निर्णय हुन्छ/ खै तेस्तो जनमत लिईयको?बाबुरामहरुले राम्रो भनेकै कुरा मान्नु पर्छ बा राम्रो हुन्छ भन्नेहरु सिट के आधार छन् त्यो शसांकज्यु हरुले बुझाउन सक्नु हुन्छ भने बुझाउन न/ शसांकहरुलाई तपाईंलाई मन पर्ने बाबुरामलाई नेपाली जनताले ७ खुन मात्रै माफ गरेर बहुमत दियको थियनन २० हजार खुन माफ गरेर बहुमत दियको थियो तर खै के परिबर्तन ल्यायो उसले?

  फेरी मैले जनयुद्धको बेला मारियाको बीसौं हजार नेपालीको हत्या मावोबादिलेनै मारेको अर्थ नलागाउनुस, ती मारियकाहरुमा अधिकास त् बाबुरामले नै लेंग्दुप भनेर आरोप लगायको गिरिजाको कारणले मारियको थियो/ तर तेही गिरिजा जसलाई बाबुराम आफैले लेंग्दुप भनेको थियो तेस्लाई बाबुरामले आफ्नो “महा नायक” मान्यो र गिरिजाले प्रभु मानेको भारतकै आशिर्बाद खोज्यो/

  बाबुरामको कार्यकालमा खै हामीले अरुत केहि परिबर्तन भयको महसुस गर्न सकेनौ सिबाय शसांकज्युहरुको धारणा र बिचारमा बाहेक/ म सिट शसांकज्युहरुले याहाहरुको धारणा र बिचारमा बाबुरामले के परिबर्तन ल्यायो भनेर प्रश्न गर्नु भन्दा अघिनै म उतर दीदिन्छु कि याहाहरुको बिचारमा बाबुरामले के परिबर्तन ल्यायो भनेर/

  जनयुद्धको समय देखि प्रचंद्र प्रधान मन्त्रीको चुनावमा भाग लिंदै गरेको बेला सम्म मावोबादी दलमा प्रचंद्र नै हाबी थियो/ तेतिबेला प्रचान्द्र्ले मात्रै होईन याहाहरुले पनि भारतको बिरोध गर्नु हुन्थ्यो/ तर मावोबादी दलमा बाबुराम हाबी भय पछी अरुले भारतलाई के भने भन्नु भन्दा शसांकज्यु तपाईं आफैले पनि नेपाल भारत सिट आश्रित मुलुक हो भन्न थाल्नु भयो/ बाबुरामले परिबर्तन ल्यायको यहि हो/

  अब नेपाल भारत सिट आश्रित मुलुक होईन भन्ने सबै शसांक ज्युको बिचारमा मौसुफबादी मान्नु हुन्छ भने बाबुरामले याहाको नीतिमा मात्रै होईन बिचारमा पनि मैला घोटी दियको प्रमाणित हुन्छ/ राजा मान्नेले राजा मान्न पाउँछ तर तिनीहरुले राजा पाउँछ बा पाउंदैन भन्ने कुरा जनमतले निर्णय गर्छ/ शासन ब्यबस्था जनमतले रोजे अनुशार हुन्छ भने राजतन्त्र पनि लोकतन्त्र नै हुन्छ नभय बाबुराम तन्त्र हुनेछ/

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • madan bajracharya

  दिर्घराज प्रसाईंज्यु
  म यो लेख पढ्नु अघि सम्म तपाईंलाई एउटा राजाबादी रास्ट्र भक्त नेपाली विद्वान मान्थे/ तर अहिले मान्न असमर्थ भय/

  तपाईंको यो लेखले तपाईंलाई नितान्त यक जातीय अति हिन्दुबादी राज्नितिग्य जस्तै मात्र लाग्यो/ अतिबादी राज्नितिग्यहरुले अरुको विरोधलाई भर्यांग बनायर आफु माथि उक्लन खोज्छ/ तपाईं ठिक तेस्तै विद्वान हुनु हुँदो रहेछ/

  तपाईंको अरु कुराको खण्डन गर्नु भन्दा पहिला म तपाईंले पदम रत्नको आमालाई “तिब्बती” भनेकै कुराको खण्डन गर्छु/ के पदमरत्नको आमा तिब्बती हो?

  पदमरत्नको पुर्खा ल्हासामा सुनको ब्यापार गर्ने बुद्ध धर्म मान्ने साक्य तथा गुभाजु खलकको नेवार हो/ तुलाको अर्थ सुन हो र सुनको ब्यापार गर्ने भयको कारणले उनीहरुलाई तुलाधर भनियको हो/ हो तुलाधर जातिका बाजे जिजु बाजेहरुले ल्हासामा बसेर सुनको ब्यापार गर्दै गरेको बेला तिब्बती महिला सिट बिबाह गरे/ पदम रत्नको तेस्तै नेपाली पुर्खाको नेपाली सन्तान हो/

  तुलाधर जाति नेपालको हिन्दु र बौद्ध धर्मको सहिस्नुताको जिउदो उदाहरण बनेको जाति हो/ शिदार्थ गौतम पनि जन्मले हिन्दु थियो तर गौतमले राज्य त्याग गरे पछी आफ्नो टुप्पी काटेर हिन्दु धर्न्म त्याग गरे/ टुप्पीले कोहि हिन्दु भयको जनाउँछ/ तेसै कारण हिन्दुहरुले आफ्नो बालकको बर्तमान गर्दा शिरमा टुप्पी राख्छन/ सिदार्थ गौतमले बुद्ध बन्नु अघि हिन्दु धर्म त्यागेको जनाउन टुप्पी काटेकोले नेपालको बुद्धिस्टहरुले आफ्नो बालकहरुको बर्तमान गर्दा त्यो टुप्पी कात्छान/ तर “तुलाधरहरुले टुप्पी काटेर वर्तमान गर्दैन पुरा हिन्दु संस्कार अनुसारनै टुप्पी राखेर आफ्नो सन्तानहरुको बर्तमन गर्छन” र बुद्धिस्ट परम्परा पनि साक्य गुभाजुहरुले जत्तिकै मान्छन/ यसरि हिन्दुत्वो र बुद्ध्त्वोको सहिस्नुताको प्रमाण बनेको तुलाधर जाति प्रति याहा को बिचार यति संकीर्ण छ भने याहाको राजनैतिक बिचार कसरि पवित्र हुन् सक्ला?

  अब प्रसाईंज्युले पदम रत्नलाई यक जातीय नेता भनेर गालि गरेकोमा/ पदम रत्न राजा बात मनोतित रास्ट्रिय पंचायतको सदस्य होईन/ उपत्यकामा रहेको अनेकौ जातिको बहुमत बात चुनाव जितेर रास्ट्रिय पंचायतको सदस्य बनेको व्यक्ति हो/ कसैले पनि प्रजातान्त्रिक ब्यबस्था नमानेको पंचायत ब्यबस्थालाई तपाईं प्रसाईंज्युहरुले प्रजातान्त्रिक ब्यबस्था मानेको थियो/ तर पदम रत्नले आफु रास्ट्रिय पंचायतको सदस्य भय पनि रास्ट्रिय पंचायतको बैठकमा राजाको साम्मुन्ने पंचायतको बिरोध गर्दै देसमा लोकतन्त्र मागेर रास्ट्रिय पंचायतमा नेपाली जनताको चाहनाको आवाज गुन्जायको थियो/ पदम रत्न तुलाधर रास्ट्रिय पंचायत मा पंचायत को बिरोध गर्न प्रवेश गर्नु भयको थियो रास्ट्रिय पंचायतको सदस्य भत्ता र सुबिधा खान होईन/ पदम रत्नले रास्ट्रिय पंचायतको सदस्य भयको कारणले पाउने कुनै भता लिनु भयको थियन दानमा दिनु भयको थियो/ याहाले के गर्नु भयको थियो?

  २०४६ सालको जनआन्दोलनमा तपाईं प्रसाईंज्यु सडकमा उत्रनु भयको सुन्नमा पनि कहिँ आयको समेत छैन थियन देख्नुको कुरा परै/ तर पदमरत्न आफै देसमा लोकतन्त्र माग्रेर अगाडी आयकोमा भूगोल पार्क अगाडी प्रहरीले अपमान जनक तरिका बात लछार पछार गरेर गिरफतार गरियको थियो/ तपाईंलाई याद हुनु पर्छ कि २०४६ सालको आन्दोलनमा जव गणेशमानले समेत नेपालको बामपन्थीहरुलाई समाजुत गर्न असमर्थ भयको थियो तेतिबेला गणेशमानज्युलाई नेपालको बामपन्थीहरुको सहयोग दिलाउने पदम रत्ननै थियो/ पदम रत्न आफै पनि स्वतन्त्र बामपन्थी हुनु हुन्थ्यो र गणेशमानलाई २०४६ सालको जनान्दोलनको सफल सुप्रिम कमान्डर बनाउनेमा पदम रत्नको योगदान होच्यायर पदम रत्नलाई यक जातीय नेता भनेर गालि गर्नु हुने तपाईं प्रसाईंज्युको सब्द सब्दमा जातिवादको दुर्घंद आउँछ/

  मैले यसो भनेर म आफुलाई पदम रत्नको समर्थक रहेको देखाउन खोजेको पनि होईन म पदम रत्नको कयौ राजनैतिक बिचारमा बिमति राख्छु/ प्रसाईंज्यु अहिलेको बाबुराम आदि नेताहरुको बिचार र नीतिको आलोचना गर्न पहिला आफ्नो नीति र बिचार सुद्ध बनाउनुस/

  म विद्वतामा तपाईंको कान्छी औंलाको नंग भित्रको धुलो जत्तिको पनि छैन; अझै भनु भने यहाको अगाडी म आफुलाई अज्ञानिनै मान्छु/ तर अज्ञानी मुर्खले समेत स्विकार्न नसक्ने तपाईंको विद्वतालाई म के उप नाम दिउ?

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • हरुवा -चरुवाहरुको बिग-बिगी छ नेपालमा ,
  देशलाई २२ महिना सम्म अँध्यारो खा डल मा बन्दी बनाई
  बिकास ठप्प गरउने जनताले लात मारेका मानिस
  सुटुक्क झ्यालबाट पसेर तर सोहोर्न पाएका फेरी त्यो
  दाऊ खोजी राखेका छन , मधेशी मोर्चाको गतिलो बानी
  नभयेकोले अहिले पनि देशमा भ्रष्टाचार मौलाएको छ नै ,
  फेरी पनि देश त्यसरी नै फस्यो भने झं जनताको
  हातमा सुन्य बाहेक केही हुन्न , अनि बाबुराम प्रधान मंत्री
  बाट पनि २/४ वोटा काम नराम्रा नभएका होइनन , तर
  अनुभवको कमिमा भएका हुन भन्न सकिन्छ | सामान्य
  मान्नु पर्छ , अनि यौटा ठोस निर्णयमा नापुगी पि.एम
  छो डनु हुन्न , बजेट राम्रो, र हाम्रो दिनु पर्छ , कुर्सिमा
  बसेर खुट्टा कमाउनु भएन , धेरै फकाउदा मानेन भने
  थर्काउनु पनि पर्छ | त्येतिका बर्ष जन युध्यमा की मर्छु
  की मार्छु भनेर लागेका मानिस , पंचायतको सांसद पनि
  त्यागेर हिंडेका ब्याक्ति , बुढा- बुढ़ी नै त्यति बिद्वान अनि
  पैसा नै कमाउनु धनि हुन चाहेका भए अरब -अरब कमाउनु
  सक्थे दुइमत छैन , त्यसैले जनता आशा बादी छन त्यो
  त्याग देखेर , अनि जनता आशा गरुं रामराज्य आउँछ
  भनेर |

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • shreepramod

  यो द्रिघराज प्रसाई जी ले अहिले एर यो अवस्थामा किन यी कुरा हरु सोझाजनता लै सुने रहेको छ? आजभन्दा १०/२० वर्ष अगाडिनै उसले थाहा पाएको जस्तो बुझिएको छ /कि पहिला सुटुक्क हात थपेर खादै गरेको ऐहिले खान नापेको कारण ले मलाई नभए कसी लै नहोश भने र हो कि? विदेश बाट आएको पैसा को चासो ऐले मात्रै किन हुदैछा.?

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Damar Nepali

  यो पनि भारत विदेश बाट आएको पैसा हो एसको बारेमा द्रिघराज प्रसाई किन बोल्दैनन ? जानकी मन्दिरको लागि नेरु. ३ करोड भारतीय सहयोग
  काठामौं । धनुषाको भ्रमणको क्रममा नेपालका लागि भारतीय राजदूत जयन्त प्रसादले नेपाल–भारत आर्थिक सहयाग कार्यक्रम अन्तर्गत जनकपुरधाममा अवस्थित जानकी मन्दिर परिसरमा नवनिर्मित सांस्कृतिक संग्रालयहको मंगलवार उद्घाटन गर्नु भएको छ । परियोजना शहरी विकास तथा भवन निर्माण डिभिजन कार्यालय धनुषाद्वारा कार्यान्वयन गरिएको हो ।
  जनकपुरधाम नेपालका धार्मिक तथा पर्यटकी महत्वका प्रख्यात सहर मध्ये पर्दछ र यहाँ अवस्थित जानकी मन्दिर सवभन्दा पावन आकर्षकको केन्द्र वनेको छ । भारतको ने.रु. ३ करोडको सहयोगमा मन्दिर परिसरमा
  निर्मित संग्रहलयले आगन्तुक तथा तिर्थयात्रीहरूलाई जनकुरधाम र मिथिला संस्कृतिको इतिहासको बारेमा प्रभावकारी ढंगले जानकारी सम्प्रेषण गर्नेछ । संग्राहलयमा पुस्तकालय वाहेक विभिन्न ग्यालरीहरूमा पुरातात्विक वस्तुहरू, चित्रकला, कला, हस्तकला इत्यादिको उल्लेख्य संग्रह रहेको छ ।
  सांस्कृतिक संग्रालयको अतिरिक्त, भारतको ने.रु. १०.६७ करोडको सहयोगमा पाँच वटा परियोजनाहरू सम्पन्न भै सकको छन् भने ने.रु. ३७.५६ करोडको लागतमा विद्यालय भवनहरू, नर्सिङ क्याम्स, सडक तथा पुलहरू, ग्रामीण विद्युतीकरण र स्यालोट्यूववेल जडान जस्ता एघार वटा परियोजना संचालनमा रहेका छन् । साथै धनुषा जिल्लामा प्रयोगको लागि भारतले दश वटा एम्वुलेन्सहरू तथा एक स्कुल वस उपहार प्रदान गरेको छ ।
  राजदूत प्रसादले आफ्नो सम्वोधनमा संग्राहलयको स्थानाले जनकपुरको प्रचुर सांस्कृतिक सम्पदालाई अझ बढी मजवुत बनाउन तथा आगन्तुक र तिर्थयात्रीहरूको लागि नागरिक संरचना उपलव्ध हुने आशा व्यक्त गर्नुभयो । साथै उहाँले नेपाल–भारत आर्थिक सहयोग कार्यक्रम अन्तर्गत कार्यान्वयन भरहेका विभिन्न विकास परियोजनाहरूले नेपाली जनतालाई उल्लेख्य रुपमा सहयोग भई देशको आर्थिक विकासमा योगदान पुग्ने कुरा बताउनुभयो ।
  भारतले नेपालको विकास र आर्थिक उन्नतिको महत्वलाई आत्मसात गरेको र सोको लागि सम्भाव्य सम्पूर्ण सहयोग प्रदान गर्न प्रतिवद्ध रहेकोछ । भारत–नेपाल आर्थिक सहयोग कार्यक्रम अन्तर्गत संचालन हुने परियोजना नेपालका सवै जिल्लाहरूलाई समेट्ने गरी शिक्षा, स्वास्थ्य तथा पूर्वाधार विकासका लागि हालै कार्यान्वयनमा रहेका तथा पूरा भएका ठूला तथा साना ४०० भन्दा धेरै परियोजनाहरूको लागत ने.रु. ६००० करोड रहेको छ । यी विकास परियोजनाहरू स्थानीय आवश्यकताअनुरुप नेपाल सरकारको साझेदारीमा सञ्चालन गरिएका छन् ।

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुस्
नेपालीमा लेख्ने/नलेख्ने(To type in English, press Ctrl+g)

WP-SpamFree by Pole Position Marketing