नेपालका बाहुन क्षेत्री कसरि भए शरणार्थी ?

बासुदेव लोहनी / अमेरिका

basu-dev-lohani-usa-12121बहुजातिय बहुसान्स्क्रितिक बहुभाषिक देश नेपालमा तागाधारीहरुले (जङ बहादुरले जनै लगाउने पहाडेहरुलाई जनाउन मुलुकी ऐन मार्फत चलाएको शब्द) राज्यसतामा कब्जा जमाएकै छन् । बर्तमान राज्यसता बिभेदकारी छ ।

एक भाषा नीती खारेज हुनु पर्छ । शक्तीको बिकेन्द्रिकरण हुनु पर्छ । सबै मौलिक संस्क्रितिको पहिचान, सम्मान, उत्थान र बिश्व बजारमा प्रचार गर्ने जिम्मा राज्यले लिनुपर्छ । तर, आफ्नो अधिकार/पहिचान खोजीको नाममा, न्यायको खोजीको नाममा अरुलाई अनावस्यक होच्याउने र भ्रम फैलाउने काम गर्नु कत्तीको न्याय संगत हुन्छ ? के संघियता पछी हामी मिलेर बस्नु पर्दैन ? के छेत्री बाहुनलाई शरणार्थी भन्दैमा संघियता आउँछ ?

संघियताको बिषयमा खुल्ला बहस चल्दै गर्दा, एकजना मित्रले लेख्नु भयो “वासुदेव लोहनी जी ! बाहुन र छेत्री नेपालका मुलबासि जनजातिहरु भन्दा पछी १३- १४ शताब्दितिर भारतमा हिन्दू – मुस्लिमको युद्दमा डरले नेपालतिर भागेर आएको भन्ने ईतिहासका किताबहरु बजारमा प्रशस्त छन् । यो कुरा भन्न र लेख्न तपाईंलाई किन अप्ठेरो ?”

धेरै समय भयो यस्ता प्रचारहरु सुन्दै आएको । जवाफ लेख्न करै लाग्यो । प्रश्न सोधियो । उत्तर दिन कर लाग्छ । मेरो उत्तर तपाईंले बिकाउन खोज्नु भएको इतिहाससँग मेल खाएन भने मलाइ असमानताबादी भएको या जनजाति बिरोधी या बाहुनबादी भन्ने आरोप नलागोस् ।

पहिलो कुरो त तपाईंले छेत्री बाहुन मात्र भन्नु भयो । अनि दमाइ कामी सार्कीहरू चाहिँ कताबाट आए त ? की उनिहरु चाहिँ तपाइँ जस्तै मुलबाशी ? या उनिहरु चाहिँ यहि भूमीबाट जुम्रा उम्रिएको जस्तै उम्रिए ? की क्षेत्रि बाहुनले मात्र राज्य-सत्ता ओगटेको कारणले छेत्रिबाहुनलाई मात्रै एक्ल्याउन खोज्नु भएको हो ? की तपाईंको बुझाइमै कमी हो । यो कुरो आफै बीचार गर्नुहोस् ।

तागाधारी भन्नामा खस, ठकुरी, सन्यासि, दसनामी लगाएतका नाक चुच्चा भएका पहाडी जातिहरू सम्मिलित छन् । अब ठकुरीहरू त नेपालमा किरातकालको अन्त्य देखि नै थिए । त्यसैले तिनीहरूको के कुरो भयो र । निर्बिबादित रूपमा उनिहरु यहि भूमिका हुने नै भए । अहिले कुरो उठेको भनेको खसहरूको हो । तपाईंले भनेको छेत्री बाहुनहरू त्यै खस जाति भित्रका दुई माथिल्ला भनिएका जातहरू हुन् । त्यसैले छेत्री बाहुनको भन्दापनि खस जातिको कुरो गरौ । त्यसो गरे कसो होला ?

खसहरूको हजारौं बर्षको स्पस्ट इतिहास छ । महाभारतमा खसहरू किरातीहरू जस्तै पाण्डवको बिपक्षमा युद्ध लडेका थिए । महाभारतको युद्ध आज भन्दा ५००० बर्ष अगाडीको हाराहारिमा भएको थियो ।

पछिल्लो समयमा पनि बिक्रमको १२औँ शताब्दि, अर्थात नेपाल मण्डलमा मल्लहरुको उदय भन्दा अगाडी नै बर्तमान नेपालभित्रै खसहरुको साम्राज्यनै खडा भै सकेकोथियो । खसहरुका नायक भनिने नागराजले तिब्बतको खारी क्षेत्रबाट आफ्नो राज्यबिस्तार सुरु गर्दै सिन्जा, दुल्लु, सुरखेत, डोटीलाई आफ्नो राज्यमा पारेका थिए । यो कुरो उल्लेख भएको दुल्लुको किर्तीस्तम्भनै संसार अगाडी साक्षी छ । कोहि शासक या बाहुनले लेखेको इतिहासको पाना पल्टाउनु पर्छ भन्ने छैन । न त राजनैतिक प्रयोजनको खातिर लेखिएका ‘क्रान्तिकारि’ इतिहासकारहरुका घोषणापत्र नै पल्टाउनु जरुरी छ ।

यसकारण, खसहरू कसैद्वारा धपाइएर शरणार्थीको रूपमा छिरेका थिएनन् । यिनीहरू लडाकु थिए  । हिमालय क्षेत्रमा लड्ने र राज्य बिस्तार गर्ने यिनीहरूको पुरानो इतिहास छ ।  द्रब्य शाहले मगरहरूको लिगलिग कोटको राज्य लिनुभन्दा अगावै खसहरुबाट नेपाल मण्डलमा आक्रमण भैरहने गर्दथ्यो । यसकारण द्रब्य शाहले झेली गरेर लिगलिग हत्याएपश्चात मात्र नेपालमा खस राज्यको सुरुवात भयो भन्नु पनि गलत हो । इशाको १३ औँ सताब्दिको अन्त्यतिर खस मण्डलका राज जितारी मल्लले नेपालमण्डलमा आक्रमण गरेका थिए । तर सफल भएनन् । त्यसपछि पनि नेपालमण्डलमा पटक पटक खसहरुबाट आक्रमण भईनै रहे । यो कुरो काठ्माण्डौंको नेवा: इतिहासबाट पनि पुस्टी भएको कुरो हो । बाहुनले लेखेको ईतिहास भनेर नकार्न मिल्ने ठाउँ छैन । त्यहि खस साम्राज्य कमजोर भै टुक्रिएपछि बाइसे र चौबिसे राज्यहरूको सुरुवात भयो ।

बिक्रमको ८ औँ शताब्दिको अन्त्य तीर तिब्बती सम्राट लांदार्माको हत्या पछि तिब्बत साम्राज्य टुक्रियो । त्यहि मौकामा केही खसहरू कुमाउँबाट तिब्बत छिरेका थिए र आफ्नो राज्य बसाउन थालेका थिए । यो कुरो तिब्बती बंशावली अभिलेखहरुबाट पनि पुस्टी हुन्छ ।

सम्राट समुन्द्र गुप्तको इलहबाद स्थित शिलालेखमा नेपालको पुर्बी सिमाना कामरु कामक्ष्या (असामको राजधानी), दक्षिण सिमाना पाटलि पुत्र (पटना)- कतुर (इलहबाद नजिक ), पश्चिम सिमाना: उद्धम्पुर (उत्तर पश्चिम पन्जाब) भनेर व्याख्या गरिएको छ । यो ईशाको ३५० बर्ष पुरानो शीला लेखमा उल्लेख छ । अर्थात कुमाउँ / गडवाल त त्यति बेलानै नेपालको भाग थियो । खसहरू त्यतिबेला नै नेपाली भैसकेका थिए जति बेला इस्लाम धर्म नै जन्मेको थिएन भने खसहरू कसरी भारतमा हिन्दू मुसलमानको युद्द पश्चात नेपाल छिरेका भए ? कसरी छेत्री बाहुन बिदेशि, या भारतीय या शरणार्थी भए ?

हो बर्तमान मेची-महाकालिमा बीचको नेपालभित्रका केही खसहरूको बंशावली खोतल्दा उनिहरु १३/१४ शताब्दितिर दक्षिण एशियाको अन्य क्षेत्रबाट छिरेका भेटिन सक्छन् । बिषेश गरी काश्मिरमा मुसलमानी राज्य बने पछी त्यहाँ हिन्दुहरुलाई ‘की इस्लाम अपनाउ की म्रित्यु अपनाउ’ भने पछी कोहि शरणार्थिकै रूपमा महाकाली-मेचीको क्षेत्र भित्र छिरे होलान् । कोहि सामान्य बसाइ सराइबाट छिरे होलान् । कोहि बोलाइए पनि होलान् । तर त्यसको मतलब त्यो भन्दा पहिला मेची-महाकालिमा उल्लेख्य रूपमा खस थिएनन भन्ने हैन । यहाँ मैले दक्षिण एशिया भन्नुको कारण भरखर भरखर बनेका राजनैतिक घेराबन्दीको आधारमा इतिहासलाई खुम्च्याउने प्रयास नहोस् भनेर हो । दक्षिण एशियामा अहिले केवल ९ वटा देशहरू छन् । हामिले कुरा गरि रहेको १३/१४ शताब्दितिर सयौं देशहरू थिए ।

तपाईंको आफ्नो जातिय अधिकारको कुरो माग्नुस् । कसैले रोक्दैन । न्यायको मागलाई समर्थन नै गरिन्छ । गरिएको पनि छ । तर आफ्नो पहिचान जोगाउने भन्दै नियोजित रूपमा भ्रम फैलाउने र छेत्री बाहुनलाई एक्ल्याउने प्रयास नगर्नुहोला । संघियतापछिपनि तपाइ हामी र हाम्रा सन्तानहरू यहि भूमीमा अबको १००० बर्ष सम्म पनि आफ्नो मौलिकता कायम गर्दै संगै बस्नु छ । अघि बढ्नु छ ।

 • राम बहादुर

  कुरा सहि हो राम्रो लग्यो

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  Min Reply:

  Dallit vnekaai bahun hoo. Dallitvitrai bahun prrchha, kina bddi kurro bolleko ! Ajhaai Haamlaai, Nbujeeko samjheeko ? timro kuroo ta, kosle ptaauchha r ! hahahahahah Dallit(bahun)hoo. aru jaati jaat sanga sambnndhitt chhaina. tanle kuroo nikaaliss, Haami pni vnna Baadhyee vaaiyoo.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  nischal Reply:

  Min ji kehi kuro ni bujya chaina tapaile. tapai haru aafno adhikarr khojne bhanda pani aru le dherai bhag khanchha bhanera risle marnu bhayeko chha.bahun chettri lai jiudau nilna paaye hunthyo bhanne najarle hereko hami lai ni thaha chha. kanha bata thaha paunu bhayo hamro barema? ke reference ho tapaiko? Nepal university ka kehi biased manabsastri le lekheko itihaas paltayeko hola. timiharuka biased itihaaskaar le lekheko itihaas timi haru sangai rakha. we don’t need it.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  Anil Pariyar Reply:

  Hajur ko Kuro chai sahi ho hajur

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • गोबिन्द प्यासी

  बासुदेब जी,
  समय सान्दर्भिक कुरा उठाउनु भो, र सहि कुरा उठाउनु भो त्यो पनि प्रमाण सहित !
  २ – ४ जना फटाहा हरु ले गर्दा सबै बद्नाम भएका छन् ! नेपाल मा के गरिन्छ भने, अक्षर चिन्ने भयो भने एउटा पत्रिका किनेर ल्याउछ त्यो पनि मनपर्ने पार्टी या जातीय संस्था ले निकालेको,
  त्यो सुरु देखि लास्ट सम्म पढ्छ अनि त्येश को आधार मा निस्कर्स निकाल्छ र चिया पसल मा बसेर गफ हाक्छ ! अहिले जति कुरा हरु जातिय सस्था या पार्टी हरु ले जे खोकी रहेका छन् त्यो अध्यन को कमि ले हो ! आर्को तिर हाम्रो समाज कस्तो छ भने कोहि विदेश गएर आएको छ या कोहि बिदेशी आएको छ भने त्यो नै सम्पूर्ण कुरा को जानकार हो भन्ने छ ! त्येश ले जे बोल्यो त्यो नै सहि हो भन्ने कुरा गरिन्छ ! तर त्येश को पृष्ठभुमि के हो त्येता तिर कसैले ध्यान दिदैन ! अहिले सम्म को हाम्रो इतिहास हामीले होइन या त बिदेशी ले लेखिदिएका छन् यात बिदेशी सहयोग बाट लेखिएको छ ! जो अलि जमर्को गर्छन तिनलाई राज्य ले सहयोग गर्दैन ! आफ्नै गोजी बाट इतिहास लेखिन त असम्भब कुरो हो कम से कम ! उपन्यास लेखेजस्तो कदापि होइन इतिहास ! के हि उत्प्रेरक हरु थिए तर ति पनि अर्थ अभाब मा समस्टिगत रुप मा इतिहास लाइ बाहिर ल्याउन सकेनन !
  अहिले त के भन्नु जसलाई जे लग्यो त्येही इतिहास हो भनि ठोकुवा गर्ने हरु नेपाल का गल्लि त के बिदेशी गल्लि हरु मा नि भेटिन लाग्या छन् !

  कुन्नि के चौधरी हरु बाटो मा कुची लाउदै, मल मुत्र सफा गर्दै थारु लाइ हिन्दु हरु ले निलेको सपना देखेर इतिहास लेख्छन, कुन्नि के बिस्वकर्मा हरु एन जी ओ चलाएर आफै ले आफुलाई अन्तरास्ट्रिय बुद्धिजिबी घोसना गर्दै बाहुन छेत्री को न्वारन को इतिहास लेख्छन !
  समग्र मा हाम्रो(नेपाल मा बस्ने सबै जात जाति हरु को ) इतिहास बिथोलिएको छ !इतिहास जटिल हुन्छ र बिना प्र्मनिकता इतिहास हुदैन ! प्रमाण बिना को इतिहास त केवल उपन्यास हुन्छ ! फगत उपन्यास जस्तो !

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  Shyam Magar Reply:

  गोविन्द जी . तपाइको सोच र दृस्टी घोड़ालाइ लगाम लगाएको जस्तो रहेछ . बाहुनले चर्पी पुछेको नदेख्ने अनि जनजातिले बाटोमा कुचो लाएको भनेर अपमानित गर्न खोज्ने
  तपाइँ त्यहि कुचो लगाउने काम पनि नपाएको जस्तो लाग्यो .

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  बडका थारु Reply:

  श्याम जी , तपाइको कुरो सत्य हो / यो गोबिन्द भन्ने मुन्छेले भन्न खोजेको म बडका थारुलाई हो / बेल्जियमको नगरपालिकामा सर सफाइको काम गर्ने २,३ जना नेपाली मात्र छौ / अरु स्थानीय बेल्जिक र यदाकदा अरु बिदेशी छन् /म बडका थारु भन्ने मुन्छे थारु हो / मलाइ चौधरी बनाइ दिएको छ यो गोबिन्द भन्नेले / यो चौधरी भन्ने शब्द र थर मलाइ मन पर्दैन किनकि यो सामन्तवादी शब्द हो / जहाँ सम्म बाटोमा कुचो लगाउने कुरो हो / बिदेशका गल्लि गल्लीमा सबै नेपालीले निम्न स्तरकै काम गर्ने हो , एक दुइ जना बाहेक / यो गोबिन्द भन्ने पनि कुनै कार्यालयको हाकिम पक्कै होइन होला / मेरो काम बरु सरकारी हो / उसको सेवा सुबिधा अझै गए गुज्रेको होला / र अर्को कुरा विदेशको गल्लि गल्लीमा मलाइ जुठो भाँडा माझ्न देउ , मलाइ तिम्रो फोहर कट्टु सफा गर्न देउ भनेर बाध्यात्मक स्थिति बनाउने नेपालका सामन्ती र ब्रहामंवादी सोच बोकेका नेता र राज्य संचालकहरु हुन् / यो गोबिन्द भन्ने ति नेताका चम्चा ……जे होस् मेरो लेख दिमागमा राखेको मा धन्यवाद गोबिन्द जी

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  shankar Reply:

  नगरपालिका को फोहर मैला ठेगान लाउने ठेक्का लिएको जोन्सन एण्ड जोन्सन कम्पनि को कुचिकार भए भन्दै मा सरकारी जागिर खाए भनेर धक्कु लाउने ? हामीले नचिन्या होर तपाइलाइ ?

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  Luna Reply:

  शंकर जी
  यहा कामलाई लिएर सानो ठुलोको रुपले हेरिदैन . अर्को कुरा बड्का जी को तलब मार्फत केहि अंश ( कर ) सरकारलाई तिरिएको हुन्छ ( यस्तै करहरुबाट प्राप्त रकमले राज्य चल्छ )
  बेल्जियममा मेहेनत गरेर जिबनयापन गर्नेलाई सम्मानको दृस्टीले
  हेरिन्छ . तपाईको जस्तो सोचले हेरिदैन ——-

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  nischal Reply:

  badka tharu

  naam chahi thulo (Badka) soch chahi sarai sano tapaiko.
  kata ho euta bidesi le nepali geet ma aafnai naam jasto sabda aayeko hunale tyo geet ma machhi-machhi nachthyo re, tapaiko kuro ni testai chha. Tharu sabda aaune bittikai tapaiko chitta dukhihalyo. katthai bichara.
  hami bahun-chettri lai media mai demoralise garne gari criticise garda chahi hami chup-chap basnu parne re, hamro birudda ma sadakmai nara lagauda hami muk darsak hunu parne re, Janjati-aadibasi adhikar lai sahayog garna? tapaile pani ta Brahmanbaad bhanera lekhnu bhayeko chha ni afno comment ma. Govinda ji ko comment ko bhaab bujnus, aryans race, hindu culture birudda prpoganda suru gariyeko chha. kuro ko churo tyo ho mahasaya. paye bhandai ma raat-biraat damfu bajaune. wah Badka tharu ji

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  OM Reply:

  Khass(Chhetri). Khass vneko ta Chhetri maatrai hoo.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • धर्म राज

  जसले आफुलाई मात्रै यो देशको भूमिपुत्र भन्छन तिनीहरुको वास्तविकता

  लिम्बु जाति वा लिम्बु शब्दको उत्पती कहिले र कहाँबाट सुरु भयो भन्ने सन्दर्भमा “लिम्बु शब्द लि + आबु -लि धनु + आबु ‍ हान्नु)” किरात देश विभाजन हुनुभन्दा पहिला आठ राजाहरुले राज्य गर्दथे । अहिलेको लिम्बुहरु लिम्बु नभइ त्यतिबेला याक्थुङबा मात्र थियो । छैटौ सताब्दिमा मुनातेम्बे वा चीनको सुचुवान अथवा युनान प्रान्तको श्यानमकवान जाति ताइश्यानवंशीय किरातहरु पातकोइ पहाड हुँदै आसाम मैदानमा आइपुगे । त्यहाँबाट दश नेता वा सरदारका साथ वर्तमान नेपालको पुर्वीपहाडमा प्रवेश भइ त्यहाँका आठ किरात राजाहरुसंग एकआपसमा मिलेर वस्ने अनुमति लिइ वसे । रहँदा वस्दा दश याकथुङ सरदारको साखा सन्तानहरु अतिधेरै बड्दैगयो । त्यस अवस्थामा आठ राजाहरुले दश याक्थुङबाहरुलाई राजनीतिक विद्रोहको शंकागरी अत्यन्त दमनका उपायहरु लागुगरे । जमिनको तिरो बढाइदिए, निष्ठुर ऐन वनाए र दासको ब्यावहार गरि क्रुर शासन गरे । यस्तो अवस्थामा याक्थुङबाका सरदारहरु आम्बेपोजो ? (फेदेन, फिदिम) मा चुम्लुङगरि अन्याय सहनुभन्दा विद्रोह गरि देशको अधिकार आफै लिने निर्णय गर्दै आठ राजाको विरुद्घ प्रत्येक योद्घाहरुले संघर्ष गर्ने निश्चित गर्दै तीनवटा रातो ढुंगा, तीनवटा आँपको रुख रोपि देविथान बनाइ शुद्घ जल चढाई शक्ति (मुक्साम) मागी युद्घ नजीति घर नर्फकने कसम खाँदै युद्घ मैदानमा उत्रिए । आठ राजाहरुले राज विद्रोह गर्नेनिधो थाहा पाउनसाथ आठैराजाका भएभरका फौज भेलागरि फेदेन आम्बेपोजोमा आए । दुवै पक्षमा भीषण युद्घभयो, भयंकर काटमार चल्यो, अन्त्यमा धनुविद्या प्राप्त दशसरदारका फौजहरुले आठ राजाहरुलाई हराइछाडे र किरात देश दश याक्थुङबाको हातमा आयो । त्यसपश्चात आम्बेपोजोको देवस्थलमा आइ धान्यबाली चढाइ ठुलो सभा (चुम्लुङ) गरि लिआबु (धनुकाणले) जितेको देशको नाम लिम्बुवान राखेभने त्यसदेशको वासिन्दालाई लिम्बु भने । यसरी लिम्बुवान र लिम्बु भयो भन्ने इतिहासकार इमानसिं चेम्जोङको छ । यस भनाइलाई धेरै विद्घवानहरुले समर्थन गरेको पाइन्छ । यसको अलावा धेरै इतिहासकार वा लेखकहरुले पनि किरात लिम्बुवान र लिम्बु इतिहास लेखेको पाइन्छ । यहाँ कतिपय विद्घवानहरुले छेटौं या सातौं शताब्दीमा लिम्बुवान र लिम्बुको घटना भएको भनेका छन् भने कतिपय वंशावलिहरुमा वि सं १२०० वरिपरिको घटना हुनुपर्छ भनेर लेखेको पाइन्छ र लिङदेन वंशावलिमा पनि त्यहिनै उल्लेख छ । तर, विर्सनु नहुने कुरा के हो भने किरातीहरु नेपाल उपत्यकामा ईशापूर्व ९०० देखि ईसं ३०० भित्र करिब १२-१७ सय वर्ष सम्म सासन गरेको र अन्तिम किरात राजा पछि लिच्छविकालीन अवधि हुदैं राजा पृथ्वीनारायण शाहसम्म आइपुग्दा नेपालको पुर्वमा किरात राज्यमा किरातहरुले राज्य गरिरहेको अवस्थासंग मेल खान गएको देखिदैन । डेनियल राइट, हायमिल्टन, जर्ज गगि्रयर्सन, कर्कपायटि्रक जस्ता लेखकहरुलाई साँचि राख्दै गैर लिम्बु लेखकहरुले किरात र लिम्बु फरक हुन भन्ने मत किटानकासाथ अघि सारेका छन् र उक्त मतसंग मिल्न गएको जस्तो देखिन्छ । यसरी छैटौं या बाह्रौं सताब्दीमा मात्र किरात याक्थुङबा अथवा लिम्बुहरु नेपाल प्रवेश गर्नुमा प्राचिनकालदेखिनै अस्तित्वमा रहेको नेपालको प्रमुख आदिवासि किरात हौं भनेर भन्न नसकिने अवस्था देखा पर्न सक्छ ।

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • shyam bk

  लोहनीजी, तपाई आफु अमेरिका पुग्नुको कारण पनि खोज्नुस ।

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  siddhartha nepali Reply:

  तिमीहरु जस्ता साना बिचार भएका हरु देश मा थुप्रै भएर होल नि शायद, नेपाली हुन सिख साथी ।

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  sherpa Reply:

  उहा उता अमेरिकाका स्वच्छा शरणार्थी तेही बयेर होला, कि कसो?

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • very nice

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  iuiuz Reply:

  rai,limbu,sherpa,tamang,gurung,yo kunai pni Nepalko aadibasi hoinann. newar pni Nepalko aadibasi haina.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  vabindra Reply:

  Khass(Chhetri).Khass vneeko Chhetri maatrai hoo.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  nischal Reply:

  vabindra ji, खस भनेका छेत्रि मात्रै हुन् भन्ने कंहा भेट्नु भो ? कि आफै इतिहासकार – मनाब्सस्त्री भएर तेसो भन्नुभाको ? राजनीतिमा रास्त्रियेता को कुरो ज्यादा महत्वपुर्ण हुन्छ, बाहुन- छेत्रि- दलित -ठकुरी-सन्यासी आदि को रस्त्रियेता एउटै छ, आर्थात उनीहरु संस्कृतिक-भाषिक रुपमा एक-अर्का लाई नजिकको पाउछन्, सामिप्येता अनुभब गर्छन्. तेही भएर ये सबै को एउटै ” खस रस्त्रियेता ” हो. एतीहासीक-जातिगत रुपमा यिनीहरु सबै खस हुन् कि होइनन भन्ने कुरो मलाई थाह छैन र म तेस बारेमा तपाई जस्तो बकम्फुसे झुट को खेति गरेर इतिहास बंग्याउने ध्रिस्टता गर्दिन. तपाई को परिचय नै नक्कली लाग्छा मलाई. बाहुन – छेत्रि- ठकुरी- दलित आदि लाई बिभाजन गर्न खोज्या हो तपैले.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Deshbhakta

  Yes ! respect give and respect take, we are enjoying 21 century and trying to dominate others,those who are not similar to our faces as in 16 th century, we know in this modern age if you live in any country continous till 15 years,you have right to get citizenship legally, see how maney nepalese living in uk and hongkong, india, Burma. if indian,british peoples support racism then how maney nepalese will faces unthought troubles ?!

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Khemraj Maden

  Kuro sahi chha. Sanghiyata ko nam ma kunai jat jati lai eklaunu hunna. Let’s live and let them live. Respect their identity and expect the same from them.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • खुब छेत्री बाहुनलाई ( खस लाई भनौ न ) होच्याउनेहरुको निधार
  खुम्चिएको हुनु पर्छ यो लेख पढे पछि , अनि यहा लेखिएका प्रतिक्रिया पनि पढेपछि .
  मलाई अचम्मै लागेको कुरा के भने कम्युनिस्टको सिद्दान्तमा
  जातपात भन्ने कुरा हुदैन भन्ने लाग्थ्यो तर बाबै !!!!! ऐले नेपालको स्थिति हेर्दा त जिब्रै टोक्नु पर्ने पो बन्यो बा !!!!!!!!!!!
  झन् भन्दा झन् जातपातको कुरा पो चर्किराख्य छ !
  छेत्री बाहुन काटिन्छ आलो रगत चाटिन्छ जस्ता अति उत्तेजक नारा समेत लाग्यो नेपाली माटोमा ——-
  यस्तो पाराको राजनीतिले भोलिको हाम्रो नेपाली समाज कहा पुग्ला ???
  दुरदर्शी राजनेताको अभाब —- कामना गरौ नेपालले दुरदर्शी राजनेता पाओस .

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  Raksha Reply:

  छेत्री बाहुन काटिन्छ आलो रगत चाटिन्छ भन्दैमा छेत्री बाहुन ले हातमा घ्यु जमायर बस्दैन नि लुना जी, आबेगमा आउनेलाई चेतनाको लागि २ कदम सम्म पछि सरिन्छ ३ कदम मा पनि त्यसको होस आएन भने के हुन्छ त्यो त समयले बतौछ / जनजातिले अरु छेत्री बाहुनको नाममा यस्तै उत्तेजक नारा लगाउन थाले भने त्यसको सम्पूर्ण फाइदा मधेसिबादिलाई पुग्ने छ / त्यसै त मधेसीले कहिले काग्रेश, एमाले त कहिले माओबदिलाई खेलाउदै सबै भन्दा धेरै सत्तामा बसेर भ्रष्टाचार गरेको छ / अब तैले भ्रष्टाचार गरिस भन्दा सरकार ढलिहाल्छ अनि चुपचप बस्दै कुर्सि थमाउदै गर्नु बाध्य छ हरेक पार्टीलाई / यसरि मधेसवादीको शक्ति बढ्नु भनेको थाहा होला नि जनजातिलाई के हुन्छ भनेर …./ त्यसमा छेत्री बाहुनलाई चिड्याउदै गरेउ भने त्यसको असर ……..कहाँ सम्म पुग्छ थाहा पाउनेछौ / छेत्रिबाहुनको खिलाप गर्दै गयौ भने छेत्री बाहुनको संगठन पनि मजबुद हुदै जानेछ र भोलि जे पनि हुनेछ /

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • बहस

  सोमना थारु , राम बहादुर गुरुङ र बाहुन क्षेत्रि हरुको जिब्रो थुतेर फाल्ने आङ्ग काजी शेर्पाहरु लाई चेतना भयो होला

  नागरिक मा प्रकासित सोझा ” थारु” जाति को चर्तिकला :-

  महेश्वर चामलिङ राई, उदयपुर, फागुन १२ – बालिकामाथि जवरजस्ती करणी गर्न खोज्ने यहाँका एक युवा रंगेहात पक्राउ परेका छन्। जिल्लाको जोगीदह ३ का स्थानीय दयाराम चौधरी सोही ठाउँकी सुन्तली चौधरी (नाम परिवर्तन) माथि जवरजस्ती गर्दै गरेको अवस्थामा रंगेहात फेला पारेर पक्राउ गरी प्रहरीलाई बुझाएका छन्।

  छ वर्षीया बालिकालाई स्थानीय सामुदायिक वन उपभोक्ता समूहको जंगलमा बिहीबार दिउसो घाँस दाउरा गएको मौका पारी ललाई फकाई गर्दा नमानेपछि जवरजस्ती गर्न खोजिरहेका बेला गाउँलेले देखेर नियन्त्रणमा लिएर स्थानीय प्रहरी चौकीमा बुझाएको प्रहरीले जनाएको छ। शुक्रबार विहान जिल्ला प्रहरी कार्यालय ल्याइएको ३० वर्षीय उनीविरुद्ध तत्कालै अदालतमा मुद्धा दायर गरी अनुसन्धान अघि बढाइएको जिल्ला प्रहरी निरीक्षक श्रीकृष्ण पौडेलले बताए।
  बालिकालाई जिल्ला अस्पताल उदयपुरमा उपपचारपछि घर पठाइसकिएको प्रहरीले जनाएको छ। उनको स्वास्थय स्थिति सामान्य रहे्को पौडेलले बताएका छन्।

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  krishna majhi Reply:

  जब मान्छे बिचारमा बहश गर्न सक्दैन अनि यस्तै खाले व्यक्तिगत त्रुटिहरु खोतल्न थाल्छ / मुख्य कुरा बिचार र नीति हो /

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  बहस Reply:

  जस्ता लाई त्यस्तै ढिडो लाई निस्तै मात्र गरेको हो माझी सर । हाम्रो सोमना थारु जी ले यस्तै भाषा मात्र बुज्नु हुन्छ । त्यसैले उहाको तरिकाले नै बुजाउन खोजेको हु । अन्यथा नलिनु होला।

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • HareRam Chhetri

  dllitt(bahun)laai, Petttvolrii khanaa paako, ani kina thuloo Nhooss !!! Hijoo samma Chhetri haruko haat thaapera khaana prrtheyo, Tini Chhetri harule, Pnnchhaako vichhyaaDann tapari sohorrnii, ahile aayera,Chhetriko riiss grera lekheeko, Chhetrilaai smeet Nraamroo hoss vera !!!

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • E.G

  bahunlaai vneko hoo haamile. Arulai vnera ta Vaiina ni ta, aru Faraak Jaat hoo.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • prem

  यो सबै जनजाती र बाहुन छेत्री भन्दै भनाभन सुरु भाको तेही संबिधान सभा को बिघटन भए पछि हो ,
  यो सब सर्ब साधारण को बिचमा एस्तो के गरिराखेको हो, बेकार मा । आफ्नो आफ्नो प्रगति गर्नु , एक आपसमा मिलेर कुरा गर्नु नि !!
  तर लाखे है ,
  संबिधान सभा मा निर्बाचन गर्न नदिने जाल गर्दै गोप्य गोय्पा बैठक राखेर समय टोलने सिर्सा नेता हरु, अनि संबिधान सभा लाइ भंग गराउने – सबै जना बाहुन हरु हुन् यो चाही यथार्थ हो !
  अनि फेरि संघियता को मुद्दामा राष्ट्रिय बहस नगरी एकोहोरो यो जातीय कुरा , साम्प्रदायिक कुरा भन्दै प्रचार गर्ने नेता हरु – बाहुन हरु हुन्,
  ल अहिले हेर्नुस त , खुसु खुसु बिदेशी ले भनेको भरमा जबर्जस्ति अरुको भावना नाभुजी रेग्मी लाइ प्रधान मन्त्रि बनाउ भन्दै हिड्ने – विद्वान साथी डाक्टर बाबुराम, हिजो का महान नेता – प्रा प्रचण्ड, सुशील झलनाथ – सबै बाहुन हुन्,

  येस्तै येस्तै कारण हरु ले होउ जनजाती हरुआक्रोसित भाको, त्यो इतिहास को कुरा ले हैन हो साथी ……………..समज्धारी बाहुन सन्ग को रिसाएको छ र ?

  मैले एउटा जनजाती नेता ले भनेको सुनेको छुइन – बाहुन छेत्री लाइ खेदाउ भनेर, खै कंह बाट आयो एस्तो कुरा

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  बहस Reply:

  प्रेम सर जनजाति का अति नै विद्वान नेता श्री आङ्ग काजी शेर्पा महाराज धिराज सरकार बाट ” बाहुन क्षेत्रि हरुको आलो रगत पीउनु पर्छ ” “बाहुन क्षेत्रिहरुको जिब्रो थुतेर कुकुर लाई दिनु पर्छ” भने को चै के हो नि ?

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  krishna majhi Reply:

  बहश जी , तपाइको बुझाइ र सोचाइ गलत भएको जस्तो लाग्यो / कागले कान लग्यो भन्दैमा कागको पछि न लागौ साथि / आङ्गकाजीले बाहुनको जिब्रो थुत्ने कुरा कहिल्यै गरेको छैन / बरु उसले जनजातिकै जिब्रो थुत्ने कुरा गरेको छ / तपाइँ बहश गर्न सक्ने मान्छे / नामै बहश आज अन्तरक्रिया कार्यक्रम हुदै छ लुभेनमा त्यहा जानुस जिज्ञाशा राख्नुस / बाहिर बाहिर अरुलाई गालि गरेर हुदैन / राम गुरुङ , सोमना थारु लगायत अरु पनि जातीय संघियता पक्षधर पनि जाने नै होलान / कुरा सुन्नुस , बोल्नुस / अझ आँट गरेर आङ्ग काजीलाई कालो रुमाल देखाई दिनुस / ल शुभ कामना

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • लेख र प्रतिक्रिया पढ्दा मलाई पनि केहि लेख्न मन लग्यो l इतिहास एउटा आधार मात्र हो अब वर्तमान र भबिस्यको कुरा गर्नु पर्छ र सोच्नु पर्छ l नेपालमा जो जाती हरु जहाँ बाट आए पनि अहिले नेपालमा बस्ने सबै नेपाली हो र प्रतेक नेपाली जातीहरुले समान अधिकार पाउनु पर्छ र सानो र ठुलो जातको प्रथा हट्नु पर्छ कानुनमा हटे पनि ब्यबहारमा हटेको छैन l जातीय भेदभाब को अन्त्य हुनै पर्छ l नेपालमा बाहुनबाद नभएको हैन यो स्विकार्नु पर्छ र यो हट्नु नितान्त आबस्यक छ l इतिहास लाई कोट्याएर नेपाली जातहरुमा मतभेद उत्पन्न गर्नु को सट्टा सक्छौ भने एक जुट भएर हामीले हराएको अथवा हाम्रो खोसिएको नेपालको भुमि फर्काउन पट्टि लागौ अनि एउटा बिशाल नया नेपाल बनाऊ l

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • ram bahadur gurung

  कहिले काही नेपालप्लस मा लेख्ने राम बहादुर गुरुंगलाईनै भनेर वा अरु कुनै लाई हो यो बहस नाम गरेको जन्तुले यो लेखको प्रसङ्ग भन्दा बाहिरको बालिका बलात्कारको प्रसंगमा किन नाम उल्लेख गरेको हो? कुरा बुझ्न सकिन. हिम्मत छ भने असली नाममा प्रतिक्रिया लेख्नुनी.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  बहस Reply:

  त्यो प्रसङ्ग मैले थारु जी को लागि जोडेको हो किन कि उहा को पछिल्लो लेख मा ” थारु जाति हरु अति नै सोझा र भलाद्मी हुन्छन , बदमासी र फत्ताई गर्न जानेको हुन्न ” भन्ने कथन थियो l बाकी रह्यो जन्तु को कुरा जन्तु त तपाई पनि जन्तु म पनि जन्तु तर म चै भात खाने जन्तु परे l तपाई के खाने पर्नु भयो मलाई थाहा भएन l तपाई यो ब्लग को नया पाठक पर्नु भयो होला त्यसैले यो कुन प्रसङ्ग मा आयो भन्ने तपाई लाई थाहा नभएको पनि हुन सक्छ l
  अनि राम बहादुर गुरुङ को नाम उहा ले पनि आफ्नो लेख मा बाहुन क्षेत्रिहरु भने को नेपाली होइन भन्ने कुरा को उठान गर्नु भएको थियो केहि पूर्व दिन मा हो यहि प्रसङ्ग मा यो लेख ले राम बहादुर गुरुङ को पनि आँखा खुल्यो कि भन्ने कुरा हो यसमा हिम्मत को के कुरा भयो र ?

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  tharu ko saathi Reply:

  ए तेसो भए थारु जन्तु तिमि चाँही मानव ? तिम्रो दिमागमा गिदी त छ ? बहुलाउन लायो के हो ? थारुले तराइ बस्न योग्य नबनाएको भए तिमि अझै पहाडमा डोको बोकेर गिठा खोज्दै हिदथ्यु

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  krishna Reply:

  भुक्ने कुकुरले टोक्दैन भन्छन नि / यो बहश भन्ने त्यहि हो / जे होस् जनजातिको सवालको बिषयले यो भात खाने जन्तुको दिमाग खाएको रहेछ / काम कुरो एकातिर उसले बोल्छ अर्का तिर / बिरोधको लागि बिरोध मात्रै / हुत्तिहारा /

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  shankar Reply:

  यो थारु, थारु को साथि, अनि कृष्ण माझि आदि नाम ले लेख्ने त्येही थारु जी हो !

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • ram bahadur gurung

  नेपालका बाहुन क्षेत्री कसरि भए शरणार्थी ?
  शिर्सकमा अमेरिका बस्नुहुने बासुदेव लोहनिजिले लेख्नु भएको लेख मा छेत्री बाहुन सरनार्थी होइनन भन्ने प्रमाणको रुपमा दर्जनो तत्थेगत भन्दै उदाहरण हरु पेस गरेका छन्. पहिलो जुन उदाहरन्हरू पौरनिक्कलिन छन् तेस्को कुनै ठोस प्रमाण हुन्दैन त्यो केवल मिथकमा आधारित हुन्छन.दोस्रो नेपाल नेपाल भनेर काठमाडौँ उपत्तेकाको इतिहासलाई अहिलेको वा आधुनिक नेपालको इतिहासलाई जोडेर गरिने ब्याख्या ले पनि तेत्तिकै भ्रम दीराखेको छ.मेरो बिचारमा छेत्री बाहुन नभनी केहि हिन्दु राजौताहरु निस्च्ये पनि भारतमा मुगलहरुको आक्रमण झेल्न नसकी उ बेलाको नेपालको पहाडी भुभागतिर आएका पक्कै हुन्. तेसैले उनीहरु एकप्रकारको सरनार्थी नै हो. र उनीहरु तेहा आउनु पूर्व साना साना थुप्रै बिबिध समुदायेहरु आफ्नै ढंगले बसिरहेका पनि थिए . सबै हिन्दुहरु तेसरिनै आएको हो भनेर भन्न सकिन्न . आर्थिक,सामाजिक,राजनीतिक विविन्न कारणले मानब समुहा एक्थौबता अर्को ठाउमा सर्दै जानु नौलो बिसे पनि होइन .विविन्न कारण बस हिन्दुहरुको विभिन्न समूह नेपाल छिरे पनि होलान तर उ बेलाको नेपालको बिसेस्गारी उत्तरी भेगको वा महाभारत सृग्खला सम्म हजारो वर्ष देखि समूह समूह गरि कतै बाट बसाइ सरेर आएर बसे त्यो अर्थमा आदिबासी जनजातिहरु पनि आप्राबासी नै हो. सरनार्थी अलि होइनकि. लेखक जीले नेपालको दक्खिन भागमा खस हरुले राज्जे विस्तार गरेको कुरा उठाउनु भएको छ त्यो हुन सक्छ तर उत्तरी भेग तिर भने होइन. लोहनिजिले उठाउनु भएको बिसैले समज्सास्त्र वा इतिहासमा चाख राख्नेहरुलाई पनि बस्ताबिक्तामा पुग्न गहिरो अध्धेन गर्नेतिर इसारा गरको छ.उहाको लेख सुरक्छित हुने छ र एस बिसयेमा धेरै तत्थे खोज्ने प्रयास पनि मैले गर्ने कोसिस गर्ने छु.लोहनी जी जति बेसेसको कुरा भनेर येथार्तालाई नकार्न पनि सकिन्नानी त मात्रै आतिबादी हुनु राम्रो होइन.चाहे त्यो जनजाति पक्छाधर होस् वा बिरोधि. आखिर समस्स्यको समाधान हामी नेपालीलाई चाहिएको हो.तेस्को सके सम्म सरल किसिमले समाधानको बाटो खोजम.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  Raksha Reply:

  हैन हो सेरे हो !!!! किन जुनै जाति अगाडी देखिको भयपनी के फरक पर्छ र ??
  कि १० औ सताब्दिमा राइमाथा राजा थियो त्यसैको आधारमा मलाई सत्ता पाउछुकि भनेर यस्तो कुरा गरेको कि किन ?…? नेपालको तराइमा १० बर्ष अघि देखी मात्रै नागरिकता पायका आदिबासी जनजाती भए अनि छेत्री बाहुन हुदैन ? प्रतिशतको हिसाबमा जुन जाति धेरै छ त्यो नै सबैभन्दा अगाडी देखि आयर बसेको हो नेपालमा / अहिले जातिगत इतिहास खोज्ने बेला होइन सोझा जनतालाई उचाल्ने नेता र हरेक नेताले देश र जनताको लागि कति गर्यो भनेर मुल्याकन गर्ने बेला हो / लोकतान्त्रिक गणतन्त्र स्थापना पश्चात कति खर्ब पैसा नेताले सकेका छन् हरेक पैसाको विवरण पत्रपत्रिकामा खुलाउनु पर्यो त्यसको माग गर न सक्छौ भने ? वाहियात जातिगत कुरा नगर नेपालका सबै जाति कोहि छिन् बाट त कोहि इन्डिया बात आयका हुन् मिलेर बस ! होइन भने जातिगत किचलो निकालेर आफु आफु काटमार गरेर दुनिया हसाउ / तर एउटा कुरा इतिहासको पाना खोज्ने नै हो भने छेत्री बाहुन पनि किरात कालिन अबस्था भन्दा अगाडिदेखि आयर बसेको हुन् /

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • MACCHA MASSU RAKKSHI LASSHUN PYAAG KHANNE MANCHE KASARI BAHUN HUNA SAKKCHAN ANI TEHI MATHI BHASSTACHAR GARRNE BHUDDE HARRU TINI HARRU TA JANAWAR HUN MANCHE HOINA YE NAAKLAMME HARRU.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • Gita Sharma

  Please try to think what we can do for save our country don’t do politics about the Cast we shouldn’t care we are bahut Chettri, Tharu, Gurung, Mager………….we are all Nepali.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • अन्तर जातेय बीबाहा गरि जन्मे का बच्चा हरु कुन जातेय मा पर्छन नी / जनजाती नजाती जसले भय पनी प्रस्ट्याई दिनु हुन्थ्यो की?

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • sures karki

  लोहनिजी कृपया लोहनी थर का बाहुन कुना छेत्रको बाहुन हुन ? भनी जानाकारी प्रप्त गरे ठिक होला ?

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • joson

  bahun chetri saranarthi awasya hun! uniharuko ves vusa dharma saskriti tolal bharat sanga millcha! marnako lagi pahile kasi ra banaras janthe achel astu bagauchan yasle ni praman dincha!

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  प्रेम Reply:

  हे मुर्ख भारत को गड्वाल र देहरादुन पनि नेपालै थियो ।। पछि इस्टैन्डिया कम्पनी ले जबर्जस्त सुगौली संधी गराएर भारत मा गाबेको इतिहास छ

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • hammi sabai jana nepali hou hammi affno desh bhitra sabai nepali bana ra baach na pauu nau par cha hammi ahela lai jaat ani bhaat ko kura na garu affno desh lai paila ramro banauu. bahun chetteri janjati bhana ra birod na garu. hammi sabai mila ra desh ko rachha garu ani bishow samu affno desh lai chinau.

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

 • ayesha chhetri ramdam

  We all are Nepali … we are child of our motherland Nepal . I don’t believe in caste discrimination . Why people of Nepal are still racist in today’s 21st century time . Respect all caste n culture n m proud to be Nepali 🙂

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

  Anil Pariyar Reply:

  Wow medam your thinking is so good……it needed to bring positive thinking in all people of our country. We have to remove this but how……i’ve been suffered from it about caste discrimination

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]


 • एक दम सहि र सत्य कुरो हो सर ।। अझै अरु यस्ता इतिहास खोज्दै जानु पर्छ एक दिन प्रमाणित हुन्छ र दुश्मन आफै नाश हुन्छन ।।

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुस्
नेपालीमा लेख्ने/नलेख्ने(To type in English, press Ctrl+g)

WP-SpamFree by Pole Position Marketing