क्रिषकका समस्या समाधान गर्ने की बिउको माला लगाएर असार १५ मनाउने ?

हिजो असार १५ को दिन । यो नेपाली क्रिषककालागि एक महोत्सव, एउटा खुशि, उमंग र महत्वपूर्ण दिन । मुठी रोपेर मुरी फलाउने भनिन्छ । त्यसैले यो महत्वपूर्ण दिन हो । राजनितिक दलका नेताहरुले कुनै बन्द कोठामा धानको माला लगाएर असार १५ को महिमा गाएकोपनि देखियो । क्रिषी मन्त्रीले धान रोपेझैं गरेर केहिबेरमा मिनर वाटरले गोडा धोएको फोटोपनि सामाजिक सन्जालमा फैलिईरहेको छ । असार १५ को उत्सव मनाउने, हैशला बढाउने यो एक काइदा होला । यसले कसैलाई बेफाईदा त नगर्ला नै, फाईदापनि गर्दैन । यसमा द्रिष्टिकोणको अभाव छ । खेतमा गएर मनाउनुपर्ने उत्सव बन्दकोठामा मनाएर के फाईदा हुन्छ ?

असार १५ मा आम क्रिषकहरु मैदानमा हुन्छन् । हेलाम्मे खेत, धानका मुठा र हिलो माटोमा रमाईरहेका हुन्छन् । तिनलाई धान रोपेर हुने फाईदा र बेफाईदाको बहस र छलफल गर्ने फूर्सदपनि हुन्न । त्यसैले यो पर्व हिलोमाटो, रोपार, धानका मुठा, ब्याडसँग जोडिएर आउँनै पर्छ । असार १५ को महिमा घाँटीमा बिउको लगाएर हलमा मनाउने नै होइन । असार १५ मा क्रिषकहरु खेतमा हिलो, ब्याड, धानका मुठा, रोपाहारसित ब्यस्त रहेका बेला राजनितिक दलका नेताहरुले हलभित्र घाँटीमा धानको बिउ लगाएर कार्यक्रम गरेर के सन्देश दिन खोजेका हुन् ?

नेपाली आम क्रिषकका समान झन बढ्दै गएका छन् । मल र बिउ समयमा पाइन्न । मलको भाउ बढेर किन्नै नसकिने भएको छ । क्रिषकले मल र बिउ अति महँगोमा किन्छन् । क्रिषी औजारहरु उस्तै महँगा छन् । क्रिषी पेशा धान्नै नसकिने हुनलागेको छ । हरेक वर्ष क्रिषीको अवस्था खस्कँदो छ । हाम्रो उत्पादन घट्दो छ । त्यसैले आयात बढ्दो छ । हामीलाई खाँचो पर्ने खाद्दान्न बिदेशबाट ल्याउनुपर्छ । आफूलाई पुग्नेहरि आफ्नै देशमा उत्पादन कसरि गर्ने ? खै यसमा नेताहरुले ध्यान दिएको ? खै यो सरकारले निति बनाएको ? बनेका भए ति नितिहरु खै कडाईकासाथ लागू गरिएको ?

क्रिषकले अनेक दुखले उब्जाएको अन्नबाली ब्यापारीले तिनको बिउ, मल र औजारको खर्चपनि नउठ्नेगरि किनेर चार गुणा महँगोमा बेच्छन् । आफूले बिक्रि गरेको मूल्य भन्दा दश गुणा बढि मूल्यमा किसानहरुले किन्नुपर्छ । मल, बिउ बिजन, क्रिषी औजार र खाद्दान्न भण्डारको ब्यवस्था नहुँदा आफूले सस्तोमा बेक्रि गरेर महँगोमा किन्न नेपाली किसानहरु बाध्य छन् । तर राजनितिक दलका नेताहरु र सरकारले न बजार भाउ नियन्त्रणमा ध्यान दिएको छ । न क्रिषी मल, बिउ र औजारको मूल्य घटाएर वा अनुदान दिएर क्रिषकलाई सुविधा दिएको छ । नेपालको समग्र क्रिषी क्षेत्रको विकास, उन्नती र क्रिषकका समया समाधान गर्न पटक्कै ध्यान नदिने नेता र सरकारले असार १५ का दिन बिउको माला बनाएर घाँटीमा लगाउँदै हलभित्र असार १५ मनाउनु क्रिषकहरुप्रतिको ब्यंग्य हो । क्रिषी क्षेत्रप्रतिको उपहास हो ।

यो नेपालको आम क्रिषक र क्रिषी क्षेत्रसित जोडिएको महोत्सव भएकाले यसलाई समग्र रुपमा क्रिषक र क्रिषीलाईनै फाइदा हुने गरि मनाउन सकिन्छ । असार १५ नै मनाउने हो भने क्रिषी क्षेत्रको उन्नती र क्रिषकलाई न्याय हुनेगरि मनाउन सक्नुपर्छ ।

असार पन्ध्रको अवसरमा गोरखाको सिरानचोकमा रोपाईंमा सहभागिता जनाउँदै डा बाबुराम भट्टराई । तस्विरहरु अम्रितराज उपाध्यायको फेसबूक।

 

 • prabin dhakal

  नेपाल लाई रोजगारी र आत्मनिर्भर बनाउन केही टिप्स
  स्वदेश मै रोजगरी मुख ले हुदैन सरकार ले दुई बर्स मा रोजगारी समस्या अन्त गर्न सक्छ केही काम गरे
  १. कृषि जन्य सम्पुर्न औजार मेसिन मा ट्याक्स फ्री गरियोस भारत मा पाइने ट्याक्टर पम्पिसेट बोर्बिल आदि को मुल्य मा किन्न नेपाल मा पाइयोस
  २. प्रत्येक वार्ड वार्ड मा कृषि जन्य मेसिन तथा औजार भाडा मा दिन राख्योस सरकार ले भाडा मा दिने होस
  ३. प्रत्येक वार्ड मा आधुनिक कृषि खेती गर्ने तालिम दिइयोस टनल खेति आदि सम्पुर्न जानकरी वार्ड वार्ड मा दिइयोस
  ४. पानि नदिनाला बिदेशी लाई दिनु भन्दा कुलो नहर आदि बनाएर बिच बिच मा बिदेशी को सिमाना सम्म कम भन्दा कम पुग्ने बनाइयोस यसले हाम्रो कृषि योग्य जमिन मा सिचाइ सहयोग हुन्छ
  ५. सरकार ले नेपाल को प्रत्येक सरकारी जग्गा पहाड को तराइ हिमाली भेग सबै तिर को सरकारि जग्गा, जङल र बाटो को वारिपारि समेत मा त्यो ठाउँ को माटो अनुसार को फल लगाइयोस जस्तै आँप लिची पाइनापल स्याउ सुन्तला किवि केरा आदि आज को दिन मा सिजन मा एउटै लिची को रुख ले एक लाख कमाएर दिनछ भने नेपाल भरी यसो गरे हामी अरु देश लाइ फल बेच्न सक्थ्यौ र फल भए पछि मह उत्पादन पनि सजिलै गर्न सकिन्थ्यो फल र मह देश बन्थ्यो नेपाल अनि प्रत्येक दुई किलोमिटर स्क्वायर मा एउटा नेपाली ठेकेदार राखे लाखौ त ठेकेदार हुन्थ्यो र बेरोज्गारी समस्या कृषि बाटै हट्थ्यो
  अन्त्यमा यसो नगरे मुख को भरमा मा पक्कै नया नेपाल बन्दैन
  प्रबिन ढकाल बिराट्नगर
  +9779849806499

  मन परो वा परेन: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Reply]

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुस्
नेपालीमा लेख्ने/नलेख्ने(To type in English, press Ctrl+g)

WP-SpamFree by Pole Position Marketing